MHP ve AK Parti mülk satışına karşı çıktı

MHP ve AK Parti mülk satışına karşı çıktı

Borç ve aylık açık gerekçesiyle Başkan Özçelik’in aldığı belediyeye ait Oba ve Mahmutlar’daki mülklerin satış kararı CHP ve İYİ Parti’nin onayıyla meclisten oy çokluğu ile geçti. Karara ret oyu veren MHP ve AK Parti’den satışa yönelik eleştiriler geldi. Özçelik, “Ben ve ekibimin bu yönde bildiği başkaca bir yöntem yok. Sizin varsa söyleyin” dedi.

Alanya Belediyesi’nin Mayıs ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Özçelik, borç ve bütçede aylık açık nedeniyle aldığı mülk satışı kararı Mayıs ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme geldi. Seçim sürecinde belediyeye ait mülk satmayacağı vaadinde bulunan Özçelik, “Satış yapılamazsa ne borç ödenir ne maaş ödenir ne de sistem döner” diyerek satışın zaruri olduğunu söylemişti.

OBA VE MAHMUTLAR’DA İKİ ADET MÜLK

Gündemin 6. maddesinde mülkiyeti belediyeye ait Oba Mahallesi’ndeki 129 ada 9 parselindeki 580 metrekarelik ve Mahmutlar Mahallesi 2707 parselindeki 3 bin 500 metrekare mülkün ihale kanununa göre satılması konusu meclise sunuldu. Karar hakkında parti grupları eleştirilerini yükseltti.

GÜNEY: YÜCEL HİÇBİR MÜLK SATMADI!

MHP Meclis Üyesi Hüseyin Güney, belediyenin 30-40 yıllık tarihinde her bütçe hazırlık döneminde dengeleme çalışmaları kapsamında satış taahhüdü yapıldığını ancak bu satışların yapılıp yapılmamasının yine yönetimin takdirine bırakıldığını belirtti. Alanya Belediyesi’ni 10 yıl boyunca yöneten Adem Murat Yücel’in de bu taahhütleri bütçe dengeleme çalışmaları kapsamında hazırlattığını hatırlatan Güney, “Ancak hiçbir belediye mülkünü 10 yıl boyunca satışa açmamıştır” diyerek satış kararına ret oyu vereceklerini açıkladı.

MHP Meclis Üyesi Kayhan Balta da Mahmutlar’da satış kararı verilen mülk için “Mahmutlar’ın kalbi” diyerek kararın yeniden değerlendirilmesini önerdi.

IŞIK: BU SATIŞ UZUN VADEDE ZARAR VERİR

AK Parti Meclis Üyesi Alaaddin Işık, belediyenin mali durumu ile ilgili gelirlerin artırılması, tasarruf planlarının yapılması, çeşitli ekonomik önlemler alınması gerektiğini söyledi. Bu çalışmalar sonrası yeterli güç sağlanmazsa satışın düşünülebileceğini belirten Işık, “Göreve gelir gelmez en kolay yol olan mülk satışına başvurmak, arsanın en düşük değere sahip olduğu zamanlarda satış yapılmasına karşıyız” dedi. Özellikle hızla büyüyen ilçenin en büyük mahallesi Mahmutlar’ın merkezinde bulunan arsanın satışının uzun vadede zarar vereceğini söyleyen Işık, “Satışa onay verilmesi halinde satılacak olan yerin tekrar değerlendirilmesini ve Mahmutlar’daki mülkün kesinlikle satılmaması gerektiğini bildiririz” diye konuştu.

banner111

“SATIŞTAN BAŞKA BİR YÖNTEM BİLMİYORUZ”

Eleştirileri dinleyen Başkan Özçelik, önceki belediye başkanlığı döneminde planlanan 4,6 milyar TL’lik bütçenin 2 milyar TL’sinin arsa satışından elde edilecek şekilde planlanıp kayıtlara geçtiğini belirterek “Devlette devamlılık esastır diyoruz. Geçmişin bütçesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu bütçeyi yeni belediye başkanı ve meclisi olarak masamızın üzerinde bulduk” dedi.

“Neden satıyoruz? İhtiyaç var ki, onun için satıyoruz.” diyen Özçelik, şöyle devam etti: “Şu anda herkes tarafından bu belediye sarmalanmış durumda ve bunu da hepimiz biliyoruz. Üç maymunu oynamaya gerek yok. Alanya Belediyesi’nin halini hepimiz biliyoruz. Hepimiz de biliyoruz ekstra bir kaynak yaratılmadan bu işin içinden çıkılmaz. Daha bir sürü yere koca koca borç sayarım. Bu sistemin yürümesi için bu sisteme bir kaynak girmesi lazım. Kaynak girmesi için sizin bildiğimiz başka bir yöntem varsa onu yapalım. Ben ve ekibimin bu yönde bildiği başkaca bir yöntem yok. Sizin varsa söyleyin. Bu buradan ‘evet’ diye geçer ama üç gün sonra satmayız olur biter.”  


BİRER: DAHA ÖNCE KARARI ALINAN YER SATILSIN

Önceki dönem meclisinde de bulunan AK Parti Meclis Üyesi Alper Birer, yeni belediye binası konusunda Özçelik’in eleştirilerine katıldığını belirtti. Birer, geçmiş dönemde maliyeti yüksek yatırımlardan dolayı mülk satışı kararı ile bütçenin dengelendiğini belirterek “Dış finansman, borçlanma ile de sağlanabilirdi. 2025 yılı bütçesinde dış borçlanma ile sağlayabiliriz” dedi.

2021 yılı aralık ayında Okurcalar Mahallesi’nde 1996 metrekare bir arsanın satışı için belediye başkanına yetki verildiğini hatırlatan Birer, “İlk önce buranın satışı ile ilgili bir değerlenme yapıp Oba ve Mahmutlar’daki mülkler yerine bu arsanın satışının sağlanmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“BORÇLANMA İLE İLGİLİ DE ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Başkan Özçelik, AK Partili birerin borçlanma ile ilgili tavsiyesine katıldığını belirterek “Kesinlikle katılıyorum ama bana çok kısa vadede gemiyi batırmama gibi bir görev verildi. Gemi battıktan sonra dışarıda ne kadar imkan olursa olsun hiçbir faydası olmaz. Dış finansmanla ilgili de çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki meclise yetişirse bilgilendirmeler yapılacak” ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Oba ve Mahmutlar’daki iki belediye mülkünün satışı için belediye başkanına yetki verilmesi kararı, CHP ve İYİ Parti’nin ‘Evet’; AK Parti ve MHP’nin ‘Hayır’ oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83