'Salgının cezasını neden küçük esnaf çekiyor?'

'Salgının cezasını neden küçük esnaf çekiyor?'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir tarafından yapılan açıklamada pandemi kapsamında küçük esnafın yaşadığı sorunlar bir kez daha gözler önüne serildi.

Vaka sayılarının artması ile birlikte yeni tedbirler uygulanırken, mart ayı ile birlikte açılan çoğu küçük işletme tekrar kapatıldı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada küçük esnafın sesi olan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, Perakende Kanunu’nun en kısa sürede düzenlenmesi gerektiğini ve küçük esnafı destekleyici bir noktaya getirilmesi gerektiğini belirtti.

‘SUÇLUSU ONLAR DEĞİL’

Büyük esnaflara yaptırımın neden olmadığını sorgulayan Başkan Demir, “Son genelge ile koronavirüs Covid-19 un artmasına sebep halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, - Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerlermiş gibi kapatıldı.
Bu salgının cezasını niye hep küçük esnaf çekiyor, Büyüklere niye bir yaptırım yok! Avm de hastalık bulaşmıyor mu? Cumartesi Pazar AVM zincir marketler açık adamlar gıda maddesinin yanında her şeyi satıyor” dedi.

‘DAYANACAK GÜÇLERİ KALMADI’

Özellikle turizm esnafının dayanacak gücü kalmadığını belirten Demir, “Esnaflarımızın dayayacak gücü kalmadı. Özellikle de turizm Esnafının. Perakende Kanunu en kısa zamanda yeniden düzenlenmeli ve küçük esnafı destekleyici bir noktaya getirilmelidir. Halk Bankası’ndan zor durumda olan esnaflarımız için 1 yıl ertelemeli 0 faizli kredi beklentimiz bulunmakta. Bunun acil hayata geçirilmesi gerekiyor. Zorunlu kapatılan ve kapatmak zorunda kalan (turizm esnafı) esnaflarımıza acil gelir desteği, kira, elektrik ve Bağ-kur pirim desteği sağlanmalı” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 20:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83