Taraflar birbirine girdi, ihale iptal edildi

Antalya'da mülkiyet sorununu gidermek için düzenlenen arazi ihalesi, taraflar arasında çıkan kavga nedeniyle iptal edildi. Üzerinde gecekondu, bahçe, sera ve az sayıda ticari alan bulunan 32 parselin ihalesinde, 40 yıllık evini alamayacağını anlayan bir kadın sinir krizi geçirerek bayılırken bazı vatandaşlar ihalenin iptal edilmesine tepki göstererek güvenlik görevlileriyle tartıştı.

Taraflar birbirine girdi, ihale iptal edildi
Muratpaşa Belediyesi, Antalya’nın Ermenek Mahallesi’nde bazı arsaları, arazi ve parselleri, açık teklif usulüyle satışa çıkardı. Muratpaşa Belediyesi Değirmenönü Kültür Merkezinde 3 gündür devam eden 139 parselin ihalesi dün itibariyle tamamlanırken, bugün de üzerinde gecekondu, bahçe, sera ve az sayıda ticari alan bulunan 32 parselin ihalesine gidildi. Sabah 09.30’da başlayan ihale öncesinde polis ve çevik kuvvet güvenlik önlemi aldı. Ermenek sakinleri, arazi için ihaleye dışarıdan giren vatandaşlar olduğunu iddia ederek zabıta ekiplerine ve polise tepki gösterdi. Bazı mahalleliler ise kendi arazisine dışarıdan başka şahıslar ile komşularının girdiğini ileri sürerek hem komşularıyla hem de belediye yetkilileriyle tartıştı. 

Muhtarı ihaleye sokulmadı 

Ermenek Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı, daha önceki ihalelerde alınmasına karşın bu ihalede içeri alınmadığını öne sürerek, "Ermenek mahalle muhtarını dahi komisyon ve zabıta içeriye almıyor. İçeriye giren vatandaşlar nasıl girdi. Bu işte bir şüphe var. Evlerimizi almak isteyen bu vatandaşlar helikopterle mi girdi binaya? Benim muhtar olarak dahi içeri girmeme zabıtalar engel oluyor" dedi. 

"Buralar atasından kalma yerler"

Bir başka vatandaş ise tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: 
"Bu vatandaş komisyondan bir açıklama bekliyor. İnsanların anasından babasından miras kalan evleri gitti. Ermenek'te ihalelerin az bir kısmını orada oturanlar aldı. Gerisini rantçılar aldı. Ermenek'i ranta teslim ettiler. 10 kişiden bir kişi alıyor, vatandaş aldı diyorlar. İstanbul Kağıthane Belediyesi gecekondu evleri enkaz bedelini belirleyerek ihaleye çıkardı. Bizim belediyemiz evlerin enkaz bedelini belirlemeden ihaleye çıkardı. Bu resmen milletin evini peşkeş çekmektir. Evlerini alamayanlar ağlayarak gidiyor, yazık değil mi bu millete. Nasıl bir sosyal adalet var, nasıl halkçı bir belediye bu, belediyenin malıymış. Belediyeye babasından miras mı kaldı. Adam koyun çobanlığı yaptı burada. Atasından kalma buralar. Evi var çardağı var, yıllardır vergisini vermiş." 

40 yıllık evini kaybedeceğini anlayınca sinir krizi geçirdi 

İhalenin başlamasıyla birlikte gerginlik daha da arttı. 40 yıllık evlerinin arazini kaybedeceğini anlayan Ayşe K. isimli bir kadın, karşı tarafın da verdiği teklifin neredeyse 10 katını vererek evinin başkasına gitmemesini istedi. Daha sonra ücreti ödeyemeyeceğini anlayan kadın, sinir krizleri geçirerek baygınlık geçirdi. İhale salonunda suyla ayıltılmaya çalışılan gözyaşlı kadın, daha sonra çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılırken, Ayşe K.'nın girdiği ihale iptal edildi. 

İhale iptal edildi 

Bir diğer ihalede ise yine ev ve arazinin bulunduğu bir parsele 2 komşu kadının girmesi ise gerginliğe neden oldu. İlk başta dışarıda birbirlerine laf atan iki kadının söylemleri hakarete varınca, ortam iyice gerginleşti. Gerginlik diğer mahallelilerin araya girmesiyle son bulurken, ihaleye giren iki kadın tartışmasını içeride de sürdürdü. Bunun üzerine ihale komisyon başkanı tamamlanan 14 ihalenin haricindeki tüm ihaleleri iptal ettiğini açıkladı. Komisyon, son ihale taraflarının dışarı alınması talep ederken, taraflardan bir kadın ile güvenlik personelleri arasında arbede yaşandı. Sinir krizine giren kadın güçlükle sakinleştirildi. 
Güvenlik zafiyeti nedeniyle iptal edildiği duyurulan ihale sonrası mahalleliler, bu sefer emniyet ve özel güvenlik personellerine tepki gösterdi. ‘Güvenlik zafiyeti varsa, bu sizin sorununuz’ diyen mahallelileri, komisyon başkanı devreye girerek sakinleştirdi. Öte yandan geri kalan 18 ihalenin ileri bir tarihe ertelendiği öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 14:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83