Türel, Alanya halinin maliyetini açıkladı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin kendi üretmiş olduğu projelerden kaynaklanan gelirinin 2018 senesinde yaklaşık 300-400 milyon lira olacağını kaydetti.

Türel, Alanya halinin maliyetini açıkladı
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) 2018 Faaliyet Yılı 7. Olağan Toplantısı'na konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projelerini anlattı. Türkiye gündemini de değerlendiren Türel, işadamlarının sorularını yanıtladı. Türkiye’nin artık küresel bir güç olduğunu belirten Türel, televizyonlarda geçen on son dakika haberlerinden sekizinin dış politikayla ilgili olduğunu, bunun da Türkiye'nin artık dünyada gündem belirleyen ülke konumunda bulunduğunu gösterdiğini ifade etti. 

“Türkiye ezber bozuyor” 

Güvenlik güçlerinin ortaya koyduğu zaferlerin, tarihteki diğer destanları hatırlattığını anlatan Başkan Türel, özellikle Afrin destanının Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümüne denk gelmesinin güzel bir rastlantı olduğuna dikkat çekti. Operasyonlarla terör örgütleri temizlendikçe barış, huzur ve ekonomik istikrarın güçleneceğini belirten Başkan Türel, “Türkiye'de artık son yıllarda birçok ezber bozuluyor. Bir ülke savaşa girdiğinde ekonomik veriler çok ciddi şekilde negatife doğru gider ama Türkiye bir taraftan sınır dışında savaşıyorken bir taraftan dünyanın en çok büyüyen ülkelerden bir tanesi. Bunlar ekonominin ezberlerinin bozulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

“Antalya’ya ufuk çizmeye çalışıyoruz” 

Şehirlerin insanların karakterini belirlediğini, şehirlerin karakterlerini de belediye başkanlarının belirlediğini söyleyen Türel, “Antalya bugün dünyanın göz bebeği bir şehirse Antalya’ya doğru karakter yükleme sorumluluğu belediye başkanı olarak omzumda ki en ağır yüktür. Antalya’ya bir karakter, bir vizyon, bir ufuk çizmeye çalışıyoruz. Bunların geri dönüşü 10-15 yıl sonra olacak” dedi. 

“Turizm karakterini geliştirecek projeler” 

Antalya’nın bir süre sonra Türkiye’nin ekonomisinin yükünü İstanbul ile paylaşan önemli şehirlerden bir tanesi olacağını belirten Başkan Türel, “Antalya buraya doğru gidiyor. Antalya’ya biz turizm karakteri yükleyeceksek, bununla ilgili eksiklikleri tamamlamamız lazım. O yüzden Antalya’da kurvaziyer liman, yat limanları, raylı sistem, sahil projeleri diyoruz. Antalya’ya gelen turist profilinin gelir düzeyini yukarı çıkarmamız lazım. Bunun için kurvaziyer liman yapacağız dediğimizde, yapma diyorlar. Esnaf bundan istifade etsin diye şehre yakın yerlere bunu yapmamız lazım. Hayır, uzağa yap diyorlar. Keşke Antalya’ya bir tane değil 3 tane kurvaziyer liman yapsak. Zengin turist bunlarla geziyor. Yatlarla geziyor. Kurvaziyer liman içinde ve büyük limanın doğusunda iki yat limanı projemiz var. Ayrıca Kundu’daki Acısu, Kopak çaylarında Antalyalıların teknesini maliyeti ucuz bir şekilde bağlayabileceği, halkın yoğun kullanacağı limanlar planlıyoruz. Ulaşım sektöründe arz talep dengesi tersine işler. Biz deniz ulaşımında bu projeleri arz edersek, talebin yoğunlaşacağını biliyoruz.” 
Ulaşımla ilgili sorunların birinci olarak toplu teşvik etmek ve güçlendirmek, ikinci olarak da sıkışan yerlerde kavşak yapmakla çözülebileceğini belirten Türel, Antalya’da bir taraftan kavşaklar yaparken, diğer taraftan da toplu ulaşımı çağdaş raylı sistemle güçlendirdiklerini kaydetti. 

“Film stüdyoları lobi faaliyetlerinde gücümüz olacak” 

Boğaçayı Projesi kapsamındaki sinema stüdyoları projesini anlatan Başkan Türel, “Bugün Amerika’nın büyük gücünün sinema endüstrisinden geldiğini biliyoruz. Bu dönem kamu izinlerini aldık, projesi bitti, yatırımcı arıyoruz. Proje hayata geçirebildiğimizde Star Wars, Game Of Thrones gibi dev prodüksiyonlar Antalya’da çekilebilecek. Dünya sinema endüstrisini buraya getirdiğimizde bir kere ekonomiye sağlayacağı katma değer müthiş olacak. Eğlence merkezleri turizm cazibesi açısından müthiş olacak. Ama en önemlisi Türkiye’nin ülke olarak özellikle milli meselesindeki en büyük eksiği olan lobi faaliyetlerinde de bizim en büyük gücümüz olacak. Biz buraya sadece getirelim birileri gelsin işletsin para kazansın gözüyle bakmıyoruz. Veya sadece Antalya kazansın gözüyle bakmıyoruz. Bu ülkenin milli meselelerini de gözetiyoruz” ifadelerini kullandı. 

5 sene sonra Antalya neyi konuşacak 

Başkan Menderes Türel, bir ANSİAD üyesinin “5 sene sonra Antalya için neleri konuşuyor olacağız? şeklindeki sorusunu ise “Rekabet ettiğimiz şehirleri şu anda yakalamak hatta geçmek üzereyiz. Onları yakalayıp, geçtiğimizde, uygulamaya başladığımız akıllı şehir projelerini çok daha yüksek düzeyde kulanmış olacağız. Şu anda evde sağlık hizmeti alan hastaların şekerini tansiyonunu evlerinde oturdukları yerden ölçebiliyoruz. Akıllı sulama sistemleri sayesinde toprağın nem durumuna göre sulama yapabiliyoruz. Akıllı kiokslar elbette akıllı şehrin önemli bir parçası şimdi özellikle Konyaaltı Sahilinde yapacağımız bir proje var. Güvenlik bileziği. Çocuklarımıza güvenlik bileziğini taktığımızda çocuklar nerede ne yapıyor takip edebileceğiz. Antalya’da bunları yaptığımızda teknolojinin getirdiği çok farklı akıllı şehir unsurlarını kullanmaya başlayacağız. Antalya şu anda çöpünden elektrik üreten, güneşten elde ettiği enerjiyi çiftçisine sulama suyu için bedava veren bir şehir. Yarın kaynağında ayrıştırılan sistemle sıfır atığı sağlayan bir şehir haline gelecek. Yeşil binalar dediğimiz çevreci binaların olduğu bir Antalya’yı konuşacağız. Antalya’nın toplu ulaşımının bisikletle yapıldığını göreceğiz. Kopenhag’da 500 bin nüfusta 560 bin bisiklet var şehir merkezinde. Neden çünkü bisiklet bir toplu taşıma aracı. Şimdi Konyaaltı sahiline ücretsiz bisikletli toplu ulaşımı getiriyoruz. Varyantın altından Boğaçayı’na akıllı bisikletle, yani kartlı sistemle bisikleti alacaksınız, plaja bırakacaksınız, işiniz bittiğinde de oradan başka bir bisikleti alıp, istediğiniz yere gideceksiniz. Bunu yapacağız ki vatandaşlarımız 4 km’lik sahil boyunca sıcağın altında istediği yere rahatlıkla ulaşabilsin. 5 sene sonra elektrikli araçların kullanıldığı, onların fabrikalarının olduğu bir Antalya’yı konuşacağız. Bunları konuşabilmemiz için de az önce ifade ettiğim vizyonu önce yakalamamız lazım” cevabını verdi. 

ALANYA HALİ'NİN DEĞERİ 100 MİLYON

Türel, başka bir soru üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin tarım sektörüne verdiği destekleri de şöyle anlattı: 

“Antalya toptancı hallerden, soğuk hava depolarına, kapalı devre sulama sistemlerine kadar birçok projeyi yeni Büyükşehir Belediye Yasası sayesinde yapıyoruz. 12 kapalı devre sulama sistemini tamamladık, bir o kadarını daha yapacağız. Alanya’da hal inşaatımız devam ediyor, 100 milyonluk bir yatırım. Kaş Kınık bölgesinde de bir hal projemiz var. 2 etaplı proje, şu anki Antalya halinin 2.5 katı büyüklüğünde olacak. Finike halimizi tamamladık, faaliyete geçti ama açılış yapmaya fırsat bulamadık. Şu an tamamlanmış yapılmamış 28 büyük projemiz var. Ancak resmi açılış töreni yapmak için zaman bulmakta zorlanıyoruz.” 
Başkan Menderes Türel, “Siyasiler göreve geldiğinde genelde enkaz edebiyatı yapar. Antalya’nın bir şantiye alanına dönüştüğünü görüyoruz. Bu projelerin kaynağını nasıl buluyorsunuz” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: “Eğer finans yönetimini başarırsanız her kamu kurumunun içinde kaynak vardır. Enkaz edebiyatı hiçbir zaman tarzım olmadı. Biz sorunları çözmek için biz bu görevlere geliyoruz. Enkaz edebiyatı yapacaksan, neyi devralacağınızı bilmiyordun da neden bu görevlere talip oldun derler adama. Biz zamanında Antalya Ankara’dan zengin deyip sonra 5 seneyi enkaz edebiyatıyla geçirenleri gördük. Enkaz görev sorumluluğuna yakışan bir mazeret değil. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch üç dönemdir notumuzu BB+ olarak devam ettiriyor. Fitch raporunda diyor ki Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017’de operasyonel cari fazlası 350 milyon liranın üzerinde. Personel giderimiz 2017’de, enflasyon oranında bir artış da yapmamıza rağmen, 2016’ya göre düşmüş. Personel sayımız hizmet alanımız 10 misli artmasına rağmen önceki 5 seneye göre düşmüş. Para işte buralardan geliyor. Ciddi tasarruf politikası uyguluyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kendi üretmiş olduğu projelerden kaynaklanan geliri 2018 senesinde yaklaşık 300-400 milyon lira olacak. Böyle bir kaynak yoktu. Proje üretirseniz kaynağı buluyorsunuz.” 

Yapılmayan ihaleye 3 itiraz 

“Bu kaynakları kullanmayalım diye bir sürü engeller çıkartılıyor” diyen Başkan Türel, “Siyasetin tek sevmediğim yanı da bu. Siyasetin kısır çekişmesini çözmeliyiz. Bunun sıkıntısını ziyadesiyle yaşıyorum. Raylı sistem ihalesini yapıyoruz. 37 firma dosya almış. Daha ihaleyi yapmamışken ihaleye 3 firma itiraz ediyor. Kim bunlar diye baktığımızda, itiraz eden firmaların internet sitesi bile yok. Hepsi tamamen tabela firması. KİK’e yapılan itirazlarda karara bağlanma süreci en erken 2 ay, 6 ay ile 2 seneye kadar da uzayabiliyor. Mesele ne, biz raylı sistemi KİK değerlendirinceye kadar yapamayalım Antalya raylı sistemden seçimlere kadar mahrum olsun. Bunun başarısı bize yazılmasın” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 14:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83