Vali Karaloğlu: "Tanıtımda turizmcilerin desteğini yeterince göremiyoruz"

Antalya Valisi Münir Karaloülu, "Turizmin tanıtımı için Moskova'da festival düzenlendi. Bu festivale turizmcilerin daha fazla ilgi göstermesini beklerdim ama olmadı. Değerlerimizin tanıtılması için turizmcilerin yeterince desteğini göremiyoruz" dedi.

Vali Karaloğlu: "Tanıtımda turizmcilerin desteğini yeterince göremiyoruz"
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), 35'inci kuruluş yıldönümünü Aspendos Antik Tiyatrosu'nda düzenlediği gece ile kutladı. AKTOB'UN Aspendos'taki 35 yıl kutlama gecesi tiyatronun önünde misafirlerin karşılanması ile başladı. Geceye Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya BÜyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya protokolü, Turizmciler ve AKTOB'ta başkanlık yapmış Selahattin Saklıca, Ahmet Barut, Osman Ayık, Sururi Çorabatır, Yusuf Hacısüleyman ve şimdiki başkan Erkan Yağcı katıldı. Gecenin açılışında konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya'ya 14 milyon turistin geldiğini belirterek, ''Geçen yıl 14 milyon yabancı turisti ağırladık. AKTOB'un 35'inci kuruluş yıl dönümünde hedef 16 milyon turist. 35 yılda Antalya 16 milyon turisti yakaladık. Derler ya yaş 35 yolun yarısı eder. Biz 70 yaşına geldiğimizde Antalya neden 30 milyon turisti ağırlamasın. Antalya bunu başaracak güçtedir'' dedi. 

"Kiev'de Warşova'da da yapılması planlanıyor" 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise 35 yıl önce Türkiye'nin 2.5 milyon turist ağırladığını hatırlattı. Karaloğlu, "35 yıl önce bütün Türkiye bir yılda 2.5 milyon turist ağırlıyordu. Günümüzde ise sadece Antalya, Temmuz ayında bir ay içinde 2.5 milyon turist ağırlayacak. Turizmimiz nereden nereye geldi. Turizmin tanıtımı için Moskova'da festival düzenlendi. Bu festivale turizmcilerin daha fazla ilgi göstermesini beklerdim ama olmadı. Bu festivaller yaygınlaşacak. Kiev'de Warşova'da da yapılması planlanıyor. Ancak turizmciler bu gibi etkinliklere destek olmalı, olmazsa olmaz. Bu yıl Aspendos yılı ilan edildi. AKTOB, Aspendos yılına dikkat çekmek için 35'inci kuruluş yıldönümünü burada kutladı. Ancak bu değerlerimizin tanıtılması için turizmcilerin yeterince desteğini göremiyoruz" ifadelerinde bulundu. 

Hikayeniz varsa başarırsınız 

AKTOB’u 35 yıl önce şehrine ve ülkesine güvenen insanlar tarafından dikilen bir fidana benzeten Vali Münir Karaloğlu “Bugün ise o fidan koca bir çınara dönüşmüştür. Beğendiğim güzel bir söz var. “Hikâyeniz varsa başarırsınız.” Artık Türk turizminin,Antalya turizminin bir hikâyesi var. Ve bu hikâyeyi yazan çok önemli aktörler var. İşte o hikâyeyi yazan en önemli aktörlerden bir tanesi AKTOB’dur. Onu kuran ve bu güne getiren bütün dostlara teşekkür ediyoruz“ dedi. 

En İyiyi de En Kötüyü de Gördük 

1983’te Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının 2.5 milyon olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu; “Bütün Türkiye’ye gelen turist sayısı 2.5 milyonmuş. Rahmetli Turgut Özaldöneminde bir vizyonlaTürkiye’de turizmde yeni bir atak başlatıldı. Antalya üzerinden ağırlıklı başlayan bu yeni açılımla, bugün ise sadece temmuz ayında Antalya’ya 2.5 milyon turist gelecek. Bu başarıya ulaşmamızda devlet büyüklerimizin,bakanlarımızın, bürokratlarımızın, sektörümüzün değerli turizm temsilcilerimizin çok büyük emeği var. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu. 

Görevde olduğu 3 yıl içerinde turizmen iyi ve en kötü dönemlerine de şahitlik etiğine değinen Vali Münir Karaloğlu, “Antalya 2016’da çok kötü bir sezon geçirdi. 3 yıldır sizlerle beraberiz. Turizmi konuşuyoruz. Sorunlarımızı konuşuyoruz. Çözmeye çalışıyoruz. Biz en kötüyü de gördük. Allah’a hamd olsun 3 yıl içerisinde en iyiyi de görmeyi bize nasip etti. 3 yıl içerisinde 6 milyondan, 16 milyonu konuşan başka bir destinasyonvar mıdır bilmiyorum. Biz bunu hep birlikte başardık” dedi. 

30 Milyon Turist Hayal Değil 
Antalya’da 30 milyon turisti görme hedeflerinin hayal olmadığına vurgu yapan Vali Karaloğlu, trendlerin kaçırılmadığı ve yeni neslin taleplerine uygun yenilikler yapılmaya devam edildiği sürece 30 milyon rakamının çok kolay yakalanabileceğini söyledi. 
Sektörden Daha Çok Destek Bekliyoruz 
Geçen yıl başlatılan temalı yer uygulamasından çok olumlu geri dönüşleri olduğunu da belirten Vali Münir Karaloğlu, “2000 yıldır ayakta olan, içinde bulunduğumuz şu muhteşem yapıya bakın! İçinde etkinlikler yapabiliyoruz. Dünyada bu özellikte kaç yapı vardır. Kıymetini bilmemiz lazım. Temalı yer uygulamamıza devam etmememiz lazım. 2019 Aspendos Yılı’dır dememiz yetmez. Bunun üzerine gitmemiz lazım. Sektörden daha çok destek bekliyoruz. Geçen yıl Perge’de güzel işler oldu. Bu sene Aspendos’la ilgili daha çok şey yapmamız gerekiyor. Bu büyüleyici mekanı aktif kullanmamız gerekiyor” dedi. 

Güçlü Bir Antalya Markası Olacağız 
2020 de düzenlenecek EMİTT fuarıyla da ilgili çalışmaların başladığını ifade eden Vali Karaloğlu, “Antalya’yı büyük bir şemsiye marka olarak tanıtmamız lazım. Antalya’yı tanıtmadan Side’yi, Belek’i, Kemer’i tanıtamayız. Biz önce şemsiye markamızı büyüteceğiz. Daha sonra alt destinasyonlarımızı güçlendireceğiz. Bu sene EMİTT fuarında bir koridoru tamamen Antalya koridoru yaparak Antalya’dan fuara katılan hem kamu kurum ve kuruluşlarını, hem belediyelerimizi, hem de şirketlerimizi bir arada toplama arzumuz var. Buna bütün taraflar katkı versinler. Güçlü bir Antalya markasıyla EMİTT’te yer alalım. 2020 EMİTT’te çok güçlü bir Antalya markasıyla var olmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 
Yurt dışında Moskova Kültür Festivali’ne benzer etkinliklerin çoğaltmak istediklerine de değinen Vali Karaloğlu,“Benzer hedef pazarlarda Türkiye Festivali’ne benzer etkinlikler yapmak istiyoruz. Bunu belki İstanbul, Antalya işbirliğiyle güçlendirme isteğimiz var. Ama sektörün desteği olmadan bunu yapma şansımız yok. Sektörün bu ve benzeri etkinlikleri daha çok sahiplenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Turizmi 12 Aya Yayacağız 
Antalya’da geçmişte turizmin12 ay yaşandığı Kemer ilçesinin artık yazın turizmin yapıldığı, kışın ise kepenklerin kapatıldığı bir destinasyon haline dönüştüğüne vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Bizim mutlaka Kemer ve Side gibi yılın 12 ay canlı ve hareketli destinasyonları tekrar hayata geçirmemiz lazım. Yoksa bizim sezonu 12 aya yayma şansımız yok. Kemer belediye başkanımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah Kemer ve Side’den başlayarak bu alt destinasyonları, 12 ay hareketli, otelleri açık olan bir hale dönüştüreceğiz. Kentteki kültürel, sanatsal ve spor etkinliklerini arttırmamız lazım. Şu an da Antalya’da devam eden çok önemli bir spor organizasyonundan çıkıp buraya geldim. Turkish Airlines Antalya Open Tenis Turnuvası… Kent olarak bu ve benzeri organizasyonlara birliğimizi beraberliğimizi ve desteğimizi devam ettirmemiz lazım. Birlik olup Antalya’yı en iyi noktalara yine hep birlikte taşıyacağız” dedi. 
AKTOB'un 35’inci yıl dönümü gecesi Aspendos'un mistik havası içinde opera sanatçısı Hakan Aysev'in verdiği konser ile sona erdi. 





Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 14:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83