Hızlı tren için ne dediler?

-Samsun ve Antalya Yüksek hızlı tren projeleri için ne demişlerdi?
Bu sorunun cevabının verilebilmesi için öncelikle konuyla ilgili yakın tarihlerde kim ne demişti, ona bir bakalım…2013 yılının Mayıs ayında dönemin Alanya AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, Alanyalılara 3 söz birden vermişti. 2014'te Alanya-Antalya Yüksek Hızlı Tren Hattı(YHTH) ile Otoyol Projesi için düğmeye basacaklarını söyleyen Güney, “Yeni otoyolu da inşa edeceğiz. Gazipaşa-Alanya arasında ikinci havalimanı yapımı için arazi belirleniyor. Alanya’mız hızla büyümesine projelerimizle katkıda bulunuyoruz. YHTH ve Otoyol Projesi'nin uygulanması için 2014 yerel seçim sonrası düğmeye basacağız. Bu yönde çalışmalara başladık" demişti.
“ALANYA’NIN UFKU AÇILIYOR. İKİNCİ HAVALİMANI ŞART”
'Alanya'nın ufku açılıyor' diyen Güney, Gazipaşa Havalimanı'nın ardından bölgeye ikinci bir havalimanı inşa edileceğini açıkladı. Alanya-Gazipaşa arasında havalimanının inşa edileceği arazi için tespit çalışmaları başlattıklarını ifade eden Güney, "Arazi belirlenmesi için ekip görevlendirildi. Arazinin tespit sonrasında havalimanı için Ulaştırma Bakanlığı düğmeye basacak. Yeni havalimanının inşa edilmesine derhal başlanacak. Biz Alanya için çalışıyoruz" şeklinde konuşmuştu.
“GAZİPAŞA’DA HIZLI TRENLE TANIŞACAK
Dönemin, AKP Ant. Milletvekili Sadık Badak, 23 Ağustos 2013 tarihli Gazipaşa ziyaretlerinde, Gazipaşa’ya Yüksek Hızlı Tren (YHT) geleceğini müjdelemiş! Gazipaşalılar sevinmiş halay bile çekmişlerdi! Badak’ın Kaymakamlık ziyaretinde, ilçe halkına müjdeli haberi vererek, YHT’in Gazipaşa Havalimanı önüne kadar uzatılacağını belirtmiş, “ projeye Gazipaşa ayağı kondu. Çalışmalar başladığında hat Gazipaşa’ya uzatılacak. Gazipaşa da YHT’le tanışacak. ” demiş idi!. …
Badak’ın bu açıklamasına anında cevap vermiştim. Hatırlatayım…”Badak’a tek soru soracağım, Yahu kardeşim, Gazipaşa Havalimanını önce bir adam gibi çalışmasını sağla turist havalimanı, aprono ve pistleri yeterli derece büyültülme izni verilmediğinden yerlerde oturuyor… YHT’in senin olsun… Ayrıca o treni sen önce Antalya ya bir getir… YHTH Antalya ya en yakın geliş tarihinin 2023 yılında olacağını Ulaştırma(ma) Bakanı Binali Yıldırım açıkladı… Sayın Badak’a önerim, hızlı tren işini yerel seçimlere alet etme… Çünkü kimse bu hikâyelere inanmıyor.
ALANYA TURİZMİ VE HIZLI TREN BEKLENTİSİ…
Antalya B.Ş. Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 2013 yılının Temmuz ayında Alanya’da düzenlenen bir toplantıda Alanya da turizm ve Hızlı trenin Alanya ya ne zaman geleceği konusunda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamanın satır başlarında “gerçekler” Alanya halkına anlatılmıştı. Hatırlatayım…“Turizm ile ilgili sorunlar hepimizin ortak sıkıntısı. Alanya, Antalya’nın turizmle en önemli tanışmasının yaşandığı yerdir. Daha Antalya merkezde dahi turizm gelişmemişken 80’li yılların başında Alanya’da patlamıştı.
“HIZLI TREN GEÇ KALDI”
YHT bence Antalya’nın en önemli sorunlarından birisidir. Alanya ile Antalya bağlantısı açısından en büyük önemi arz etmektedir. Hükümetin programında gerek Ankara gerek Eskişehir bağlantılı Antalya’ya inen iki tane proje vardı. Bunların hepsi avam projeler. Bu arada Antalya’nın gündeminde Cumhuriyet tarihinin ne büyük organizasyonu olan Expo vardır. Gönül isterdi ki Expo’ya bir hızlı tren yetişsin. Bunun için ulaştırma bakanımıza dileklerimizi ilettik. Maalesef 2023 vaadinde bulundular. Keşke 2016’ya getirseydi. Mutlaka YHT’in Antalya ile Alanya arasında da olmalıdır. O zaman hava ulaşımı ile ilgili eksiklerin de büyük ölçüde giderileceğine inanıyorum. Çünkü hızlı tren Antalya Alanya arasında bir saat gibi zamanda ulaşım sağlayacaktır. Bu da iç ve dış turizmi olumlu ölçüde etkileyecektir. "Demişti.
ANTALYA VE SAMSUNA YHT, 2035 YILINDA GELECEK
Ankara-Samsun YHTH, Yerköy-Samsun arasında 400 km hattın devreye girmesiyle Yerköy üzerinden Kayseri hattına, Kırşehir üzerinden Antalya-Kayseri hattı üzerinden Adana hattına entegrasyonu sağlanacak. Sonuç olarak Samsun-Adana ve Samsun-Antalya hattı açılmış olacaktır. TCDD’nın bu projesi için başlangıç 2023 yılı, hizmete açılması ise 2035 yılı hedefleri arasında...
ANTALYA VE SAMSUN YHTH İHALE VE YAPIM SÜRECİ!
Yılbaşında AKP Antalya İl Olağan Kongresi'nde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, " Antalya için turizm hızlı tren güzergâhı, Antalya’dan Konya, Aksaray, Nevşehir'e, oradan Kayseri'ye uzanan hattımız. Bu ay uygulama projesi ihalesine çıkıyoruz. 2015 yılı sonunda kazmayı vuracağız.”Demişti.
SAMSUN-ÇORUM-KIRIKKALE YHTH:
Samsun Valisi İbrahim Şahin, 4 Ağustos 2015 tarihinde Samsun-Ankara YHT Projesi ile ilgili toplantısında, Ankara-Konya Hızlı Tren seyahatine katılan gazetecilerle bir araya geldi. Şahin “Cumhurbaşkanı Samsun'a YHT gelecek dedi. YHT için Samsun'da kamuoyu oluşturup Ankara’ yı zorlamak istiyoruz. 2035'de gelecek. 2025’e çekebilir miyiz? YHT ne kadar, çabuk gelirse Samsun kazanır. Samsun kamuoyu oluşturalım. Eğer hızlı yol alırsak, sesimizi yükseltirsek bu yatırımı kısa sürede Samsun’a kazandırırız.” Demişti.
ANTALYA VE SAMSUN’A NE ZAMAN YÜKSEK HIZLI TREN GELECEK?
Samsun ve Antalya’nın şehirleri adına umutla beklediği Yüksek Hızlı Tren(YHT) ve Yüksek Hızlı Tren Hattı’(YHTH) nı Antalya, Samsun ve Alanya ya geliş tarihi konusunda yoğun bir “bilgi kirliliği” yaşanıyor. Antalya, Alanya ve Samsun da kentlerin hakkının korunması adına araştırmalarımın ve ilgili yazılarımın bilinmesi nedeniyle sıklıkla “hızlı tren ne zaman gelir?” sorusuna muhatap oluyorum… Bu nedenle ilgili görüşlerimi aktarıyorum…
Antalya ve Samsun da yaşanan “ekonomik krizlerden” bir çıkış noktası olarak görülen şehre nefes aldırabileceği düşünülen YHTH ve YHT konusunda gelişmeler, ilgili açıklamalardan ve Sayıştay basına intikal eden raporundan edindiğim intibaha ya göre bu işlerin ihalelerinde de büyük sıkıntı yaşanacak. Yani Samsun ve Antalya YHTH ihale edilse bile bu kentlerin mülki idarelerinin, yerel idarelerin ve STK’ların ihale süreçlerini ve işin takip sürecini yapmaları gerekli! 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83