banner203

İmar haksızlığı ve Adem Murat Yücel!

 Alanya Belediye Meclisi, daha önce belde olan ve yeni yasayla Alanya'ya mahalle olarak bağlanan 16 mahallede imar bütünlüğünü sağlamak için revizyon kararı aldı.
Bu kararla birlikte Oba Mahallesi'nde yeni açılacak 50 metrelik yol güzerhanının kuzey kısmında (Cikcilli'deki Hacıbaba Mezarlığından Çarşamba Mahallesi'ne takiben Aşağı Oba Mezarlığı ve Karakocalı'ya devam eden güzegah) 8 kata izin verdi.
Aslında bu kararı Oba için verilmiş bir ayrıcalıktan öte, Oba'nın yıllardır uğradığı hak gaspının iadesi anlamında atılacak bir adım olduğunu düşünmek istiyorum.  
Oba'ya komşu olan Tosmur, Cikcilli ve Çıplaklı gibi eski belde yeni mahallelerimizin imar durumlarını incelediğiniz zaman bu kararın haksızlığı giderilmesi adına alınmış bir karar olduğunu daha iyi anlaşılacak.
Düşünmek istiyorum dediğim konuyu şöyle açayım. 
Alanya Belediyesi'nin kararı şöyle, "Oba bölgesinde 50 metre’lik Çevre Yolu’nun kuzeyinde bulunan bölgelerde, yollardan 8 metre, yan bahçelerden 6 metre, iki bina arasında 12 metre yaklaşma mesafesi bırakılmak şartıyla, 3000 metrekare ve üzerinde yüzölçümlü parsellerde 8 kat yapı yapılabilir”
Bu aslında bir emsal artışı değil, Alanya ve bazı beldelerde yan yana dizip, nefes alacak alan bırakmayan binalarının aksine geniş yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları ile modern şehir mimarisi aslında. 
Bu konuda Alanya Belediye Meclisi'nin aldığı kararı yerinde bulduğumu ifade etmek istiyorum. 
Ancak, bu karar Oba'ya karşı bugüne kadar yapılan imar haksızlığını ortadan kaldırıyor mu derseniz, bugünkü durumuyla bu mümkün gözükmüyor. 
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in mecliste yaptığı konuşmada dediği gibi, imar adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasının ilk adımı olduğunu düşünmek istiyorum. 
Çünkü, Oba'da zaten komşuları ile mukayese yapıldığı zaman bir imar haksızlığı ortada. Bu haksızlığın yanında daha büyük haksızlık ise eski Oba'nın 6 mahallesinin 5 tanesinde imar durumları yüzde 20 inşat hakkı 4-5 kat iken, sadece 1 mahallesinde yüzde 15 inşaat ve 2.5 kattı.
Bin metrekare yeri olan bir ailenin 4 çocuğu varsa, 4 çocuğuna yetecek kadar ev bile yapamıyor. 
Esas mesele bu, bundan sonra Oba'nın kendi içinde yaratılan imar adaletsizliğini ortadan kaldırmak olmalı. 
Bugüne kadar Oba yeşil kalsın diyerek, Oba'yı bu hale getirenlerin, yaptıkları binaların kamuya terk edilmesi gereken yeşil alanlarını ve sosyal donatı alanlarını bile kendi mülklerine değer katar halde kullanmalarına da pes diyorum.
Bugün Alanya'nın bazı bölgelerinde gerekli yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının bırakılmadığı, bırakılan alanların bile kendileri tarafından ne amaçla kullanıldığının net bir şekilde ortada olduğu ve bu gerekçelerle imar planları mahkemelerce iptal durumları ortadayken, insanların malıyla mülküyle hatta çok çok fazlasını kanun gereği almalarına rağmen yinede bu insanları mağdur etmek için elinden geleni yapanları Cenabı Allah affetmez. 
Demem odur ki; Alanya Belediyesi'nin bütün mahallerdeki imar haksızlığını ortadan kaldırmak için aldığı aldığı revizyon kararının hak hukuk çerçevesinde ilerlemesini ve sonuca ulaştırmasını diliyorum. 
Bu konuda en büyük görev de Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve çalışma ekibine düşüyor. 
30 Mart'ta halk "Artık Yeter" deyip, Adem Murat Yücel'e görev verdiyse, Yücel'in de halkın verdiği bu mesajlar doğrultusunda atacağı adımlarla o insanların yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracağına inanıyorum. 
Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2015

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83