banner203

Kararsızlar neden kararsız? Öfkeliler neden öfkeli?

2019 yerel seçimleri öncesi tüm partiler tabiri caizse yerel değil genel seçim havasında tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyorlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu seçimlerde en dikkat çekici unsurdan biri kararsız seçmenin bir hayli fazla olmasıdır. Örneğin, bir araştırma şirketi tarafından 26 ilde yapılan araştırmaya göre kararsız seçmen oranının %27 civarında olduğudur. Bu oran bazı araştırma şirketlerine göre %27’den daha fazla, bazılarına göre ise biraz daha düşük olduğu yönündedir.


Peki, neden?

İdeolojik seçmeni bir yana bırakırsak, öyle anlaşılıyor ki kararsız seçmenin bir kısmı "ittifak" arayışlarının gerekçesini tam olarak kavrayamamakla beraber, birçok nedene bağlı olarak da kafaları bir hayli karışmış ve tedirgin durumda.


Neden ittifak?

Muhalefet, yani CHP, İYİ Parti ve ittifaka perde altından eşlik eden HDP’nin ittifak gerekçesi çok açık. Geride kalan, yani 16 Nisan Başkanlık referandumuyla 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve genel seçimlerinde yenemedikleri iktidarı; AK PARTİ-MHP ortaklığını bozmak, yenmek istiyorlar...

AK PARTİ ise MHP'nin verdiği açık çekle 16 Nisan'da resmen kurulan yeni sistemde taşların yerine iyiceoturmasını istiyor...


Ama vatandaş başka bir şey söylüyor…

Genel olarak baktığımızda kafa karışıklığının, öfkelilerin ve kararsızların nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.  Vatandaşın bir kısmı ülkenin en büyük sorunlarından biri olan ve muhalefetin de bir numaralı kozu olması gereken ekonomik krizi, yüzde 20'yi aşan enflasyonu, yüzde 11'leri aşan işsizliği, asgari ücretin çok altında bir maaşla geçim sıkıntısı çekip, can çekişen işçi emeklilerinin sorunlarını, gün geçmeye ki ardı arkası kesilmeyen, dur durak bilmeyen, fireni boşalmış kamyon gibi nereye gittiği belli olmayan hayat pahalılığı ve zam yağmurları gibi vatandaşı bire bir ilgilendiren konuları, muhalefetin yeterince dile getiremediğini, değerlendiremediğini, etkili olamadığını, Erdoğan takıntısından kurtulup, halkın asıl meselelerini ön plana çıkaramadığını düşünüyor. Dile getirseler bile, sönük söylemlerle dile getirilen bu önemli sorunları, İktidarın’’ Bu bizim krizimiz değil" başlığı adı altında güçlü ve etkili bir söylemle kapatmayı başardığını düşünüyor…

Yine vatandaşın büyük bir kısmı Millet ittifakının gizli ortağı olan HDP’nin, ‘’ Kürdistana kazandıracağız, batıya kaybettireceğiz’’ Mansur Beybilecek ki kazanırsa HDP’nin oylarıyla kazanacak’’ Oylar kürdistana’’ gibi alenen ve açıkça, özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, HDP’nin aday çıkarmadığı ve millet ittifakını desteklediğini söylediğişehirlerin adaylarına yönelik akıl almaz açıklamaları, açıkça söylemleri ve eylemleri vatandaşta büyük bir tedirginlik yaratıyor. Ve özellikle altını çizerek ifade ediyorum vatandaş bunu büyük bir ‘tehdit’ olarak algılanıyor.

İlaveten vatandaş bu eylem ve söylemlere dayanarak, HDP’nin desteklediğişehirlerde millet ittifakı adaylarının kazanması halinde bunun bir diyetinin, bedelinin olacağını düşünüyor. Dolayısıyla belediye meclis üyeleri dahil kafasını karıştıran, soru işareti yaratan birçok konuyu sorguluyor. Kısacası vatandaş kandildeki teröristlerin emir komutalarıylahareket eden ve Kürt kökenli vatandaşlarımızı sözde temsil ettiğini söyleyen ama uzaktan yakından bir ilgisi olmayan HDP yöneticilerinin eylemlerinden, söylemlerinden haklı olarak son derece rahatsız ve tedirgin.

MHP, ise "beka" diyor!..

Hiç şüphe yok ki, Türkiye'nin maalesef her zaman bir "beka" sorunu vardır. İçinde bulunduğumuz coğrafya gereği, iç ve diş tehditler dahilolmak üzere, çeşitli nedenlere bağlı olarak olmaya da devam edecektir.

Unutulmaması gereken bir konunun daha hemen altını çizelim. Yerel seçimlerde ittifak mı, partimi, yoksa adaylarmı önemlidir? Değerlendirilmesi ve unutulmaması gereken en önemli konulardan birinin bu olduğunu da hatırlatmak isterim. Zira seçmenin muhtarını, belediye başkanını, milletvekilinden daha fazla önemsediğini de ekleyelim. Bütün bunları göz önüne aldığımızda kararsızların neden kararsız, öfkelilerin neden öfkeli, tedirginlerin neden tedirgin olduğunu ve oranların neden bu kadar yüksek olduğunuanlamak gerek.Hiç şüphe yok ki seçmen yukarıda ki tüm detayları ve daha fazlasını enine boyuna değerlendiriyor şu anda.2019 yerel seçimlerimizin ülkemize yakışır bir şekilde huzur ve sükûnet içinde geçmesini diler, sonuç ne olursa olsun seçmenin kararına saygı gösterildiği, kaybedenin kazananı kutladığı, kazananın şımarmadığı bir sonuçla noktalanmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle 2019 turizm sezonumuzun tüm turizm camiasına, Alanya’mıza ve emekçilerimize bereketli ve hayırlı olmasını diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83