ALTINPORTAKAL NEDEN ERTELENDİ?

Geçtiğimiz yıl 10-18 Ekim tarihleri arasında yapılan Uluslararası Altınportakal Film Festivali'nin 52'ncisi 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasına ertelendi.

ALTINPORTAKAL NEDEN ERTELENDİ?

 Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Antalya Film Festivali Başkanı Menderes Türel imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ertelemeye sebep olarak Kasım ayı başında yapılacak erken genel seçim ve 15-16 Kasım tarihlerinde yapılacak olan G-20 zirvesi gösterildi. Açıklamada ayrıca bu yıl 16'ncısı yapılacak olan Piyano Festivalinin tarihinin de 17-29 Kasım tarihleri olarak değiştirildiği ve söz konusu iki etkinlik sebebiyle tarihlerde yapılan değişikliğin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekildi. 

banner111
ALTINPORTAKAL GÜNDEMDEKİ YERİNİ KORUMALI

G20 zirvesi dünyanın en önemli siyasi organizasyonu olduğu ifade edilen açıklamada "Bugün itibarıyla çok yoğun çalışmalarla bu zirveden hem ülkemiz ve hem de kentimizin yüz akıyla çıkması için tüm gücümüzle çalışmaktayız. G-20 organizasyonu ve seçim trafiği içersinde fevkalade önemsediğimiz iki önemli sanatsal etkinliğimizin gündemdeki yerini daha da güçlendirmek adına bu tarih değişikliğini gerekli görüyoruz. Tabii bu yoğunluğumuz , piyano festivali için çalışmamızı engellemiyor ve bir yandan da 16.piyano festivalimizi Antalyamıza yakışır şekilde gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz.
15-16 Kasım tarihlerinde dünyanın en önemli liderlerini ağırlayacağımız G20 Zirvesi ile sona erecek olan sürecin hemen ertesinde 16. Uluslararası Piyano Festivali başlayacak ve 29 Kasım’da sona erecek. Ardından 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında da 52. Uluslararası Antalya Film Festivali gerçekleştirilecek." denildi.

FESTİVAL,GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDECEK

Dünyanın önemli müzisyenlerinin ağırlanacağı piyano festivalinden sonra dünya çapında ödüllü filmler, en yeni yerli yapımlar ve yanı sıra çeşitli etkinliklerle film festivalinin de en güzel biçimde gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Günümüzde Cannes, Berlin, Venedik, Sundance gibi dünyanın en büyük film festivallerinin ana yarışmalarında yer alıp, önemli ödüllerin de sahibi olan Türk sinemasının son dönem örnekleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Antalya Film Festivali'nde seyirciyle buluşacak. Bu yıldan itibaren festivalin merkezi konumundaki Atatürk Kültür Merkezi binasına taşınacak olan festivalimizde, hayata geçireceğimiz Uluslararası Yarışmada dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türkiye'den filmler de büyük ödül için yarışacak. Dünyanın en önemli festivallerinin ana yarışmasında, dünya ustaları ile , En İyi Film ödülü için yarışan sinemacılarımızın filmleri, Antalya'da da Uluslararası Jüri'nin karşısına çıkacak.Festivalin en köklü bölümlerinden Ulusal Yarışma bu yıl bir yenilikle, dünyanın en önemli festivallerinde olduğu gibi uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerin bir arada yarışacağı, Türk sinemasının farklı renklerini gözler önüne serecek bir bölüme dönüşüyor. "
Festivalde geçen yıl en büyük yeniliğin Film Forumu olduğu, Türkiye'deki film üretimini desteklemek, yapım aşamasındaki projelere destek vermek ve yerli sinemacıları uluslararası sektörle buluşturmak gibi amaçlarla başlayan, geçtiğimiz yıl hem ulusal hem de uluslararası arenada ilgi uyandıran Antalya Film Forum da daha güçlü bir şekilde yoluna devam ettiği bildirilen açıklamada Forum'un büyük ödüllü kurgu aşamasında bir filmin tamamlanmasına yönelik Work-in Progress bölümünün yanı sıra, senaryo aşamasındaki projelere destek verilen Pitching Platform bölümünün Kurmaca ve Belgesel olmak üzere iki bölüme ayrılarak çeşitlenmesi,Türkiye'deki belgesel projelere de destek verecek olması bu yıl Antalya Film Forum'un yenilikleri arasında yer aldığı bildirildi.

TOPLAM PARA ÖDÜLÜ TÜM FİLMLER ARASINDA EŞİT BÖLÜŞTÜRÜLECEK

Geçtiğimiz yıllarda kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel gibi farklı prensiplerde üretilen filmlerin bir arada yarıştırıldığı, aynı jüri tarafından değerlendirildiği Kısa Metrajlı Film Yarışması'nda bu yıldan itibaren yarışmadaki toplam para ödülünün tüm filmler arasında eşit olarak bölüştürüleceği ve böyle daha geniş bir izleyici kitlesi ve sektör profesyonellerine sunulacak özel bir seçkiye dönüştürüleceği ifade edildi.
52. Uluslararası Antalya Film Festivali, yarışma için başvuruların 11 Eylül 2015 tarihinden itibaren festivalin www.antalyaff.com adresi üzerinden kabul edilmeye başlanacağı bildirilen açıklamada ayrıca festivalle ilgili tüm bilgilere ve merak edilen soruların cevaplarına da bu adresten erişilebileceği bilgisi paylaşıldı.
Açıklamanın son bölümünde ise Türkiye'nin içinden geçtiği zor dönemlerde sanatın nefesiyle yeniden ayağa kalkabilmesi, Antalya’dan yansıyacak müzik sesi ile sinemanın ışığının da karanlıkları aydınlatabilmesi temennisinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 18:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83