banner203

Mevlüt Çavuşoğlu'nun siyasi yükselişi...

2001 yılıydı...
Daha ortada Adalet ve Kalkınma Partisi diye bir parti yok.
Ben deniz o zamanlar Yeni Alanya Gazetesi'nin Politika Editörlüğü'nü yapıyorum. 
Bir sendika oteli olan Ananas Otel'de Mevlüt Çavuşoğlu, basın açıklaması yapacak dediler. 
Mevlüt Çavuşoğlu'nu sadece DYP'nin Türkler Belediye Başkanı Osman Çavuşoğlu'nun İngiltere'de okuttuğu Amerika'da masterını yaptırdığı oğlu olarak ismini duyuyoruz. 
Geçmiş gün gittik Ananas otele...
Kapıda bizi elinde siyah çantası olan genç, parlak gözlü bir şahıs 'Hoşgeldiniz' diyerek karşıladı ve masaya buyur etti. 
Bu kişinin Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu orada öğrendim. 
Tanışma faslından sonra 'Arkadaşlar; biz bir parti kuruyoruz. 2002 seçimlerine katılacak. İnşallah iktidara gelecek' diyerek, partinin ilkeleri, tüzüğü ve kuruluş çalışmaları ile ilgili bilgilendirdi bizi.
Dediği gibi oldu, AK Parti seçime katıldı, hem de tek başına iktidar oldu. 
Elindeki siyah çantası ile bize partinin amacını, tüzüğünü ve ilkelerini anlatan, üstelik partinin 70 kurucusundan birisi olan Mevlüt Çavuşoğlu partinin de Antalya Milletvekili oldu. 
Zaman geçtikçe Mevlüt Çavuşoğlu, siyaset basamaklarını tırmanıyor. 
Tabiki Alanya'daki ağaların siyasi tercihi farklıydı o zamanlar. 
Yıllarca bir türlü hazmedemediler Mevlüt Çavuşoğlu'nun vekilliğini.
Baktılar kendi partilerinden fayda yok, Çavuşoğlu'nun ayağını kaydırıp AK Parti'nin temsilcisinin kendileri olmasını isteyenleri görmeye başladık zamanla.  
Hatta kendi partisinden belediye başkanlığı yapmış isimler bile, bir sonraki seçimde Çavuşoğlu'nun aday yaptırmamak için Alanya'daki muhtarlar adına Ak Parti Genel Merkezi'ne faks göndermeye bile başlamışlardı.
Bütün bunlara rağmen Çavuşoğlu, siyasi basamakları bir bir tırmanıp, Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 
Avrupa'nın doğusundan ilk kez bir isim, üstelikte bir müslüman 'Hırıstiyanlar Kulübü' olarak adlandırılan bir meclise başkan olmuştu. 
Ardından Avrupa Birliği Bakanlığı ve sonra Dışişleri Bakanlığı ile Çavuşoğlu siyasi kariyerinde çıtayı yükseltmeye devam ediyordu. 
Çavuşoğlu; AK Parti'nin son kongresinde, Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Yürütme Kurulu ve Ak Parti'nin Dış İlişkiler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 
1 Kasım'da yeniden Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu, 64. hükümetin Dışişleri Bakanı oldu ve Alanya'yı bir kez daha gururlandırdı. 
Mevlüt Çavuşoğlu'nun sıfırdan zirveye ne kadar engebeli bir yolculuk yaptığına bir gazeteci olarak, her adımına şahit oldum.
Dün AK Parti'nin kuruluş toplantısı için Mevlüt Çavuşoğlu'na otelini açmayanlar, bugün Çavuşoğlu Alanya'ya geldiği zaman karşılama kuyruğuna giriyor. 
Yorum sizin!
Alanya'yı siyaseten zirveye taşıyan ve yeni kabinede Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu'nu tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. 
Bir Alanyalı olarak kendisiyle gurur duyuyorum.. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83