banner203

"Çifçinin yanındayız" mesajı verdiler

Vatan Partisi Alanya İlçe Sekreteri Evren Kurtoğlu, hükümet tarafından tarımda gümrük vergisi indirimi uygulanarak bazı bitkisel ve hayvansal ürünlerin dış alımı yapılması için, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ne ve Et ve Süt Kurumu (ESK)‘na yetki verilmesi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

"Çifçinin yanındayız" mesajı verdiler
Türkiye’nin tarımın her kolunda kendine yeterli olacak tarımsal potansiyeli vardır diyen Kurtoğlu, “Ülkemiz ve bölgemiz tarımına darbe vuran bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.” dedi. Tarımda bu dönemde ithalata gidilmesini kabul edilemez olduğunu belirten Vatan Partisi İlçe Sekreteri Evren Kurtoğlu, “İthal edilecek bu ürünlere ödenecek para 2 milyar dolardan fazla. Bu, tarımsal desteklere ayrılan paranın yarısı demek. Bu kaynak elinizde varsa Türk çiftçisini desteklemek için kullanın. Üretim de artar, fiyat istikrarı da sağlanır." dedi.

Kurtoğlu’nun basın açıklamasının ayrıntıları şöyle;

AKP HÜKÜMETİ TÜRK TARIMINI BİTİRME NOKTASINA GETİRİYOR

AKP Hükümeti tarafından gümrük vergisi indirimi uygulanarak bazı bitkisel ve hayvansal ürünlerin dış alımı yapılması için, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ne ve Et ve Süt Kurumu (ESK) ‘na yetki verilmiştir. Bu yetkiler kullanıldığı takdirde, halen geçerli fiyatlar üzerinden 2 milyar dolardan fazla ödeme yapılması gerekecektir. Bu girişimin fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu kontrol altında tutmak amacıyla alınan bir önlem olduğu ileri sürülmektedir. Bu gerekçeleri hiç inandırıcı bulmuyoruz.

TARIMDA KENDİMİZE YETEN BİR ÜLKEYİZ

Türkiye’nin tarımın her kolunda kendine yeterli olacak tarımsal potansiyeli vardır. Dış alım dışa bağımlılığa yol açar. Tahıl ve kırmızı et başta olmak üzere bütün stratejik ürünlerde dışa bağımlılık kabul edilemez. Akılcı planlar yapılmalıdır. Yapısal sorunları çözerek ve üretimi özendirerek  ülke kaynaklarını harekete geçirmek gerekmektedir. Tahıl üretimi açısından verimli bir yılda, hem de hasat mevsiminde gümrük vergisi indirilerek, hatta bazı ülkeler için sıfırlanarak tahıl ithalatına neden gerek görüldü?

Dış alım herkesi psikolojik olarak etkilemektedir. Saman ithalatına verilen paranın tutarı çok önemli olmayabilir. Ama samanı bile ithal eden ülke sayılmak Türkiye’nin imajını zedeliyor. Milli yemek saydığımız kuru fasulyeyi, yanındaki pilavı yaptığımız pirinci, hatta üzerine ekeceğiniz pul biberi bile ithal etmek bize yakışıyor mu?

UCUZ BİBER İTHAL EDECEĞİZ DERSENİZ ÜRETİCİ NİYE BİBER ÜRETSİN

Biber dikim mevsiminde Çin’den ucuza kırmızıbiber ithal edileceği ilan edilirse insanlar niye biber yetiştirsin? Türkiye Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada en çok sığır ithal eden ülke idi. Şimdi yanına küçükbaşları ekledik, yetmedi lop et, karkas et ithal ediyoruz.

Bir de Milli Tarım Projesi’nden söz ediliyor. Ortada amacı, hedefi, kaynakları, maliyeti, getirisi, zamanlaması, başarı kriterleri belli  proje denilebilecek bir doküman yok. Söylenen bir sürü lafın da “milli “ olmakla bir ilgisi yok. İthal edilecek bu ürünlere ödenecek para 2 milyar dolardan fazla. Bu tarımsal desteklere ayrılan paranın yarısı demek. Bu kaynak elinizde varsa Türk çiftçisini desteklemek için kullanın. Üretim de artar, fiyat istikrarı da sağlanır.

VATAN PARTİSİ ÇİFTÇİNİN YANINDA

Vatan Partisi olarak daima çiftçilerimizin yanında olacağız. Hep birlikte ulusal kaynaklarımıza dayanan üretim ekonomisine geçeceğiz. Dış alım değil dış satım yapan ülke olacağız. Toprağımız var. Suyumuz var. Güneşimiz var. Her şeyden önce çalışkan, bilgili, sabırlı çiftçilerimiz var. Yetişmiş teknik elemanlarımız var. Devlet Planlama Teşkilatını yeniden kuracağız. Planlama yapacağız. Toprak-Su, Köy Hizmetleri, Zirai Mücadele Enstitüleri, EBK, Şeker Şirketi, Zirai Donatım Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu, Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerini ihya edeceğiz. Kooperatiflere önem vereceğiz. Üretimde ve pazarlamada kooperatifleri etkin kılacağız. Aile işletmelerine önem vereceğiz. Mevsimlik tarım işçilerine sahip çıkacağız. Vasıtalı vergi sömürüsüne son vereceğiz. Elbirliğiyle vatanımıza sahip çıkarak, ulusumuzun ihtiyaçlarını güvenle sağlayacağız.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 13:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83