Alanya EAH’de bilimsel araştırma yöntemleri anlatıldı

Alanya EAH’de bilimsel araştırma yöntemleri anlatıldı


ALKÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Gözalan öncülüğünde Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli akademisyenler, hekimlere ve asistanlara yönelik “Bilimsel araştırma yöntemleri, istatistik ve makale yazımı” konulu eğitim semineri düzenlendi.
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri bilimsel katkıların yanında eğitimsel faaliyetlere de tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda bilimsel alanda akademik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla ALKÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Gözalan öncülüğünde Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli akademisyenler, asistanlar ve hekimlere yönelik “Bilimsel araştırma yöntemleri, istatistik ve makale yazımı” konulu dört günlük eğitim semineri düzenlendi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminere, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arife Uslu Gökçeoğlu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Karahan ve çok sayıda hekim ve öğretim elemanı katıldı. 
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE VURGU YAPILDI 
Eğitim seminerinde Prof. Dr. Gözalan tarafından; tanımlayıcı istatistikte temel kavramlar, merkezi eğilim ve yayılım ölçütleri, tablo ve grafik oluşturma ile epidemiyolojinin tanımı ve stratejileri, nedensellik ve asosyasyon, gözlemsel araştırmalar, tanımlayıcı ve kesitsel çalışmalar, vaka-kontrol ve kohort çalışmaları konuları hakkında bilgi verildi. Programda Dr. Öğr. Üyesi Merve Türkegün Şengül tarafından randomizasyon ve istatistik programlarının kullanımı konuları uygulamalı olarak anlatıldı. Prof. Dr. Ayşegül Gözalan düzenlediği eğitim seminerinde; sağlığı geliştirmek ve hastalıkları azaltmak için sağlık bilgilerinin toplanması, yorumlanması ve sunulmasının her hekim ve akademisyenin görevi olduğuna vurgu yaparak planlanan bilimsel araştırmaların güncel ve merak uyandırıcı nitelikte ve sorunların çözümüne yönelik olması gerektiğini belirtti.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83