ALKÜ’lü doktorlardan Alanya’da bir ilk

ALKÜ’lü doktorlardan Alanya’da bir ilk


Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve anestezi uzmanlarından oluşan ekip, Alanya’da bir ilke imza attı. Ekip, 2 hastayı göğsü açılmadan, kasık damarından girilerek aort damarına ulaşıp yeni bir kapak takma işlemi olan “TAVİ” yöntemiyle tedavi etti. 
Alanya’da yaşayan 87 yaşındaki Ahmet Bulut ile 82 yaşındaki Medine Batur, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikâyetiyle Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cemal Köseoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Göksel Dağaşan’a başvuruda bulundu. Kontrolleri yapılan hastalarda aort kapağının işlevini yerine getirmediği tespit edildi.  Açık kalp ameliyatı riski yüksek olan 2 hastaya göğsü açılmadan, kasık damarından girilerek aort damarına ulaşıp yeni bir kapak takma işlemi olan “TAVİ” (Trans Arteriel Valv İmplantasyonu) yöntemi anlatılarak onayı alındı. Alanya’da ilk kez yapılan TAVİ yönetimi; Doç. Dr. Cemal Köseoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Göksel Dağaşan başkanlığında Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgür Akkaya, Anestezi Uzmanı Dr. Alper Öztürk tarafından aynı gün içerisinde 2 hastaya uygulandı. 1,5 saat süren ameliyat sonrasında operasyon başarıyla geçti. 
RİSKLİ HASTALAR BU YÖNTEMLE TEDAVİ EDİLECEK 
Başarılı geçen operasyonun ardından hastaları servisinde ziyaret eden ilk kişiler ise hekimleri oldu. Operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Köseoğlu, “Bu bir ekip işidir. Kalp damar cerrahisi ve anestezi hekimlerimizle birlikte başarıyla uygulanan 2 işlemi aynı gün içerisinde yapmanın gururunu yaşıyoruz. Hastayı işlem öncesi kardiyoloji, anesteziyoloji ve kalp damar cerrahisi hekim arkadaşlarımızla birlikte değerlendirmekte ve karar vermekteyiz. Bu işlemi olacak hastaların çoğu yaşlı ya da komorbiditesi yüksek hastalardır. Yani açık ameliyat riski yüksek olan ciddi aort kapak darlıklarında uygulanmaktadır. Alanya’da ve hastanemizde ilk kez uygulanan bu işlem yaşamsal risk yaratan hastalarımız için önemli bir alternatiftir. Hastalara operasyon yerine 2. bir şans sunmaktadır. Başhekimimiz Doç. Dr. Oğuz Karahan’ın da katkılarıyla hastanemizde gerçekleştirdiğimiz bu tarz operasyonlar artarak devam edecektir. İlçemize yeni sağlık hizmetlerini kazandırmaya ve sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83