banner203

Az daha zeytin çekirdeğinden ölüyordu

Nefes borusuna zeytin çekirdeği kaçan hasta, şifayı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde buldu. Yemek sonrası zeytin yemek isteyen 42 yaşındaki Muradiye Dinke, nefes borusuna zeytin çekirdeği kaçması üzerine nefessiz kaldı.

Az daha zeytin çekirdeğinden ölüyordu
Durumu ailesinin fark etmesi üzerine hemen ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Birimine getirildi. İlk müdahalenin ardından hasta, Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner tarafından acil ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından hasta eski sağlığına kavuştu.

ZEYTİN YERKEN DİKKAT EDİN!

banner111

Solunum yolu tıkanan hasta o anları tekrar yaşamak istemediğini belirterek vatandaşları zeytin yerken dikkat etmeleri hususunda uyardı. Dinke: ”Midemin ağrıması üzerine zeytin çekirdeği yutmak istedim. Başıma gelecek olanlardan habersizdim. Yuttuğumda ise nefes almakta zorlanıyordum. Hemen ailemin yanına koştum. Sırtıma vurdurdum, öksürüyordum, çıkması için elimden geleni yaptım. Ailem beni ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Acil Servisine getirdi. Burada yapılan tetkiklerimin ardından doktorum Oktay Aslaner beni ameliyata aldı. Sağlıma kavuştuğum için çok mutluyum. Hastane çalışanlarına ve doktoruma  çok teşekkür ederim.“ diye konuştu.

KÜÇÜCÜK BİR ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ ANNEMİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLACAKTI!

Oğlu Ertuğrul Dinke ise  küçücük bir zeytin çekirdeğinin kendilerini çok korkuttuğunu ifade etti. Ertuğrul Dinke ;”Küçük bir zeytin çekirdeği neredeyse annemin ölümüne sebep olacaktı. Sadece zeytin çekirdeği değil bir şeyler yerken lütfen dikkatli olun” diye konuştu.

YABANCI CİSİMDE ZAMAN VE ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ!

Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner;  "Hastamız bize geldiğinde solunum sıkıntısı yaşıyordu. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra Rijit bronkoskopi denilen yöntemle soluk borusuna girip zeytin çekirdeğini görüntüleyerek çıkardık. Zeytin çekirdeği hastamızın sol akciğerin bronşunu tamamen tıkamış durumdaydı. 1 gün gözlemin ardından hastam Muradiye Dinke ‘nin taburcu işlemlerini gerçekleştireceğiz. Yabancı cisimler yetişkinler kadar çocuk hastalarımızı da tehdit etmektedir. Bu tür vakalarda zaman ve erken müdahale çok önemlidir. Bu gibi durumlarda hastalarımız  bizlere  hızlı bir şekilde ulaşmalıdır.“ dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 16:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83