banner203

Sosyal patlamamı yaşıyoruz? Yoksa eşiğindemiyiz?

Son yıllarda ülkemizde öyle şeylere şahit oluyoruz ki, ne anlamak mümkün, ne de anlatabilmek! Allah muhafaza, acaba bir sosyal patlamanın eşiğindemiyiz diye kendime sormadan edemiyorum.

Öncelikle sosyal patlamayı özetinde özeti olarak kısaca göz atalım.
’’Bireyler ya da küçük gruplar bardağı taşıran son damlanın yarattığı bir umutsuzluk anında yok etme dürtüsüyle harekete geçerek kendilerini ve yakın çevrelerini tahrip ederler. Bu patlamanın arkasında kadere isyan ve toplumdan intikam alma duygusu vardır. Patlamanın esas nedeni insanın çaresizliğidir. Sessizce ya da gösteri niteliğinde intihar, tekil ya da seri cinayet, kundakçılık, her tür saldırı, saldırganlık gibi olaylar patlamanın başlıca belirtileridir.’’

Gelelim, ülkemizde yaşanan son yıllarda, hatta son aylarda pes dedirten akıl almaz olaylara. Aile reisi severek evlendiği hamile karısını sokağın ortasında defalarca bıçaklıyor. Çocuklarının önünde karısının boğazını kesen insanlar hızla çoğalıyor. Anneler babalar durup dururken çocuklarını ya da bir birlerini öldürüyor. Sokakta kendi halinde yürüyen bir bayan, hiç bağlantısı olmayan insanlar tarafından, durup dururken bıçaklanıp, öldürülüyor. Komşularının bile ’’ hiç beklemiyorduk, çok şaşırdık ’’ dediği aileler topluca intihar ediyor. Sokakta yürürken sigara isteyip, sırf yok dediği için bıçaklanan insanlar hızla artıyor.

Çocuklarının isteklerini yerine getiremeyen, ya da getirmekte güçlük çeken babalar intihar ediyor. Bunalıma giren çocuk para vermeyen annesini babasını yumrukluyor, hatta öldürüyor. Sevgilisine küsen gençler bunalıma giriyor, intihar ediyor. İnsanlar ya illegal yollara başvuruyor, ya da din istismarcılarına, yani tarikat adı altındaki tuhaf oluşumların kucağına koşuyor. Hırsızlık, gasp, saldırganlık olayları hızla artıyor. İncir çekirdeğini bile doldurmayacak sebeplerle insanlar bir birlerine saldırıyorlar. Saygısız, sevgisiz, korkusuz bir toplum… Komşu komşuyu, kardeş kardeşi, evlat anne babayı, Anne baba evladı tanımıyor. Kadın, çocuk cinayetleri, çocuk istismarcıları, tacizler tecavüzler, yüz kızartıcı, utanç verici, insanlık dışı akıl almaz olaylar, olaylar… !

Bu saydıklarım istisna olaylar değil, hikâye de anlatmıyorum. Bütün bunlar bizim ülkemizde yaşanıyor, yaşanmaya devam ediyor ve hızla artıyor. Konuştuğum her bayan bırakın geceyi gündüz bile sokakta yürümekten korktuğunu, yanına yaklaşan herkesten şüphe duyduğunu söylüyor. Sadece bayanlar değil, erkekler bile aynı şeyi söylüyor.

İnsanı insan yapan tüm değerlerimizden kopuyor ve hızla uzaklaşıyoruz. Nereye gidiyoruz, nasıl bu hale geldik? Bütün bunlara sebep nedir? Anormal bir toplum olduk, normal olanlarda paranoya oldu. Biz acaba bir sosyal patlamamı yaşıyoruz, yoksa içe dönük bir sosyal patlamanın tam olarak eşiğindemiyiz?

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83