banner203

Bakan Ersoy, 2023 rezervasyonlarını değerlendirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, deprem felaketinin ardından 2023 turizm sezonuna ilişkin açıklamalarda bulunarak, "“Mart sonu itibariyle 7,7 milyon turist sayısını yakalamayı bekliyorum” dedi.

Bakan Ersoy, 2023 rezervasyonlarını değerlendirdi

Bakan Ersoy, "6 Şubattan sonra dünya genelinde yaptığımız tanıtımları durdurduk. 17 Şubatta yeniden başladık. İlk günler rezervasyonlarda düşüş oldu. Türkiye gibi bir coğrafyada geçmişte de krizler vardı gelecekte de olacak. Bu krizlere karşı sektörü bağışıklı hale getireceksiniz. 27 Şubat itibariyle bakanlıktan TGA’ya ekstra bütçe aktardık. Normalde yaptığımızın iki katı tanıtım yapmaya başladık. Deprem öncesi rakamları yakaladı rezervasyon rakamları. Nisan ayından itibaren normale döneceğiz diye düşünüyoruz. Her ülkenin tepkisi ve yaklaşımı farklı. Bazı ülkelere Antalya diyorsunuz Antakya olarak anlıyor. Her ülkeye özel ayrı tanıtım yapıyoruz. Her ülkenin turist profili de farklı amaçladığı turizm ürünü de farklı. Kimisi deniz kum güneş diyor kimisi kültür diyor biz ona göre çeşitleme yapıyoruz.

“Mart sonu itibariyle 7,7 milyon turist sayısını yakalamayı bekliyorum”

Depreme rağmen hedeflerimizde bir değişiklik yapmıyoruz. Biz 60 milyon turist hedefimizi koruyoruz. Mart sonu itibariyle benim beklentim 7.7 milyon turist sayılarını yakaladığımız yönünde. Yaz rezervasyonlarında bir sıkıntı görmüyorum. İlk üç aylık veriler açıklandığında geçen seneye göre yüzde 20’lik büyüme yaşayacağız gibi duruyor. Zaten yıl genelinde yüzde 16,7’lik büyüme hedefimiz var.

“44 milyar dolarlık bisiklet turizminden pay almayı hedefliyoruz”

Biz bisiklet olsun sağlık turizmi olsun çalışmalar yapıyoruz. Bisiklet turları yapıyoruz. Avrupa’da bisiklet turizminin 44 milyar dolar geliri var. En iyi parkurlar Türkiye’de. Türkiye’nin bu pastadan yüzde 10 pay almasını hedefliyoruz. Lüks çadırlar ile ilgili düzenleme yaptık. Önce onu oturtmamız lazım. Sonra tiny-house ile ilgili çalışma yaparız.”

banner111

“TGA’nın kar etmesi iyi bir şey değil”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) zarar etmesi ile ilgili soruya da yanıt veren Ersoy “TGA’nın kar etmesi demek topladığı parayı tanıtım için harcayamamış demek, zarar etmesi tanıtım yapmış ve harcamış demek. Baktığınız zaman 2020’de kar etmiş. Pandemi nedeniyle topladığı parayı tanıtıma harcayamamış. Bu iyi bir şey değil. Geçtiğimiz sene de zarar etmiş demek ki topladığı parayla gerekli tanıtımları yapmış. Dolayısıyla kar etmiyor sürdürülebilir bir kurum değil demek doğru değil.” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83