banner203

Bakandan 'Otellere kapasite sınırlaması gelecek mi?' sorusuna yanıt geldi

Bakandan 'Otellere kapasite sınırlaması gelecek mi?' sorusuna yanıt geldi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellere kapasite sınırlaması getirileceğine ilişkin bir kriterlerinin olmadığını açıkladı.

Pandemi nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan sertifika uygulaması ve devamında yayınlanan genelgede, otellerin bu süreçte hangi kriterlere göre faaliyet göstereceği belirlenmişti.

Instagram'da 'Alem Talks' isimli canlı yayınlar yapan Berna Sağlam Naiplioğlu'nun programına eşi Pervin Ersoy ile birlikte katılan Mehmet Nuri Ersoy, turizmle ilgili soruları yanıtladı.

Naiploğlu'nu ''Korona ile mücadelede en iyi ülkelerden biriyiz. Yabancı turistler bizim ülkemizi tercih eder mi, bir çok Avrupa ülkesinden daha başarılı olduk Korona’da. Ülkemizi Türkiye markasını üst seviyeye taşır mı bu durum?'' sorusuna ''başkalarının hatalarını fırsat olarak görmemek gerekiyor'' diye yanıtlayan Ersoy, Türkiye'nin tek başına başarılı olmasının yeterli olmadığını söyledi. Yurt dışı hatlarının tekrar açılması gerektiğini kaydeden Ersoy, ''Sağlık konusunda tek bir alanda başarılı olmak yetmiyor. Korona virüsüyle savaşıyorken ekonomi virüsüyle savaşıyor hale geleceğiz ki başladı bu. Her şeye rağmen hem sağlık hem hastane alt yapısına bakıldığı zaman şu an en iyi ülke Türkiye diyebiliriz. Hastalığın tavan yaptığı dönemde çok şükür bizim hastane kapasitemiz %68’e kadar geldi hala atıl kapasite vardı, ki bu aydan itibaren bir çok şehir hastanesi de ilave olarak açılacak. Biz çok kuvvetli girdik sağlık olarak öyle de devam ediyor. İnşallah bunların meyvesini de yavaş yavaş alırız.'' dedi.

İç pazarda kuvvetli olan markaların yavaş yavaş açılacağını söyleyen Ersoy, ''Biz herhangi bir kapatma vermedik aslında. Hem yurt içi hem yurt dışı durdurulduğu için şimdi artan trafikle şimdi yavaş yavaş otellerde açılmaya başlayacaktır.'' diye konuştu.

Ersoy, ''Oteller yüzde 50 kapasiteyle mi çalışacak?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi.:

''Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok. Bizim sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. Fiziki ortamlar olsun, şezlonglar olsun, masalar olsun. Dünya genelinde kabul görmüş sosyal mesafe uzaklığı 1,5 metre siz o 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu çok bilim kurulunu ve bizi ilgilendirmiyor açıkçası. Yeter ki sosyal mesafenizi koruyun. Kapasite bizim kriterimiz değildir bizim kriterimiz sosyal mesafedir.'' 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 12:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83