Türkiye'den İngiltere'ye dönüşte PCR istenecek mi?

Türkiye'den İngiltere'ye dönüşte PCR istenecek mi?

Aşılı olsun veya olmasın, Türkiye’den İngiltere’ye seyahat edenler, yanlarında negatif PCR testi bulunduracak.


İngiltere 22 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı. Konuyla ilgili bir duyuru yapan Türkiye’nin Londra Konsolosluğu, iki ülke arasındaki seyahatlerin tabi olacağı yeni kuralları açıkladı. Açıklamaya göre, Türkiye’den İngiltere’ye seyahat eden tüm yolcular PCR testi yaptırmak zorunda.

İngiltere Türkiye'nin aşılarını tanımıyor

Konsolosluğun açıklaması şu şöyle:

“-Ülkemizden İngiltere’ye seyahat Birleşik Krallık (BK ) vatandaşı olmayanlar ve BL’da oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.

-Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.

banner111

-Ülkemizden İngiltere’ye seyahatlerde seyahatten önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmek gerekecektir.

-Her iki doz aşısını Birleşik Krallık, ABD, AB ve EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takiben takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.

-Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu gruptadır) ile henüz aşılarının her iki donuzunu da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.

İngiltere'de sistem komple değilecek

Ancak İngiltere’de 4 Ekim’den seyahat kuralları tümdem değişecek. Sarı kategori ortadan kaldırılacak ve sadece yeşil ve kırmızı kategoriler kalacak. Bu tarihten itibaren, her iki doz aşıyı da olanlar, kırmızı listede yer almayan ülkelerden İngiltere’ye gelişlerinde PCR testi vermek zorunda kalmayacak. Ekim sonundan itibaren ise, kırmızı listede olmayan seçilmiş ülkelerden gelenler, varışın ikinci gününde yaptırmak zorunda olduklarını PCR testi yerine, hızlı testlerden yaptıracak.

Kırmızı listenin dışındaki ülkelerden İngiltere’ye giden aşısız yolcular ise, seyahatten önce, varışın 2. ve 8. günlerinde PCR testi yaptıracak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83