'Türkiye'ye Rus turist ne zaman gelecek?' sorusuna büyükelçiden ilginç yanıt

'Türkiye'ye Rus turist ne zaman gelecek?' sorusuna büyükelçiden ilginç yanıt
Bir televizyon programın konuk olan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rusya’dan Türkiye’ye ne zaman turist gelebileceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Türkiye’nin turizm alanında aldığı önlemleri öven Yerhov, Rus turistin ne zaman geleceği ile ilgili ise, ‘Tanrı bilir’ tanıtını verdi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Ekotürk TV’de yayınlana ‘Avrasya’ isimli programa katılarak Türkiye-Rusya ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rus Büyükelçi Yerhov, ‘Rusya’nın Türkiye’ye turist göndermeye hazır olduğunu ne zaman teyit edecek ve bunun için hangi şartların sağlanmasını isteyecek?’ şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

‘Mart, nisan ve mayı aylarında turizmi askıya aldık’

Her iki ülke de gerçek ve anlaşılabilir sebeplerden dolayı mart, nisan ve mayıs aylarında turizm faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı. Bununla birlikte Türkiye ve Rusya tarafı, bu alanda karşılıklı menfaate dayalı iş birliğimizin devam etmesine son derece özen gösteriyorlar. Bahsettiğimiz knu Rus turistlerin Türkiye’de ve özellikle misafirperverliği ile ünlü olan ülkenin tatil bölgelerinde tatil yapabiliyor olmaları.

‘Türkiye çok büyük hazırlık yapıyor’

Geleceğimizi öngörebiliyoruz. Herkesin malumu Türkiye Cumhuriyeti devlet bütçesinin sağlam bir kaynağı olan turizmi bu yıl kayıp bir yıl olmaması için çok büyük hatta olağanüstü çabalar sarf ediliyor. Daha dün Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a bi ziyaret gerçekleştirdim. Bu konuda işbirliğimizin perspektifini konuştuk. Sayın bakanın bna anlattığı şeylerin, bende gerçekten büyük intiba bıraktığını kabul ediyorum. İtiraf edeyim alınacak önlemler Türkiye’nin turistleri yeniden ülkenize gelişleri için çok büyük hazırlığın göstergesi.

‘Allah bilir’

‘Peki Rus turistler ne zaman?’sorusuna cevaben, açıkçası net tarih ve rakam tahminlerinden uzak durmaya çalışıyorum. Rus atasözünde belirtildiği gibi: ‘Her şey Tanrının takdiri’’. Bununla birlikte, turizm alanındaki iş birliğimiz için genel olarak iyimserliğimizi koruyorum. Zannedersem Türkiye’nin turist kabulüne hazır olması halinde, burada sadece Rus turistleri kast etmiyorum, Tükiye birçok ülkeden turist alıyor, Ruslar Türkiye’de tatil yapma fırsatını kaçırmayacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 09:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83