Bölge:
ÖNEMLİ 20 ŞEHRİ ARASINA GİRDİK
Antalya, Şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi’nin ardından kurulmasına karar verilen, Güçlü Şehir Ağı’nın üyesi oldu. Birleşmiş Milletler Toplantısı için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm dünyadan sadece 20 şehrin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk toplantısına katıldı.

Birleşmiş Milletler Merkezi’nde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Başkan Türel’in yanı sıra Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minapolis, Atlanta gibi dünyanın en önemli 20 şehrinin belediye başkanları katıldı.

ANTALYA’YI ANLATTI

Şehirler arasında terör başta olmak üzere, şiddet ve suçla mücadelede iş birliğini geliştirmek, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımların ele alındığı toplantıda, Başkan Menderes Türel, Antalya’yı anlattı. Türel, her yıl farklı medeniyetlerden 15 milyon turisti ağırlamasına rağmen Antalya’nın nasıl dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer aldığını ve tecrübelerini paylaştı.

ANTALYA’NIN TARİHİNE VE KİMLİĞİNE UYAN BİR İNİSİYATİF

Güçlü Şehirler Ağı’nın Antalya’nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif olduğunu dile getiren Başkan Türel, Antalya’nın eski adının çok kavimli ülke anlamına gelen Pamfilya olduğunu anlattı. Antalya’nın aralarında İran ve İsrail gibi ülkelerinden de bulundu farklı coğrafyalardan 12 milyon turisti ağırladığını dile getiren Başkan Türel “Antalya Türkiye’nin 5. büyük kentidir ama yılda 12 milyon yabancı, 3 milyon yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı ziyaretçi sayısında Londra ve Paris’ten sonra Avrupa ve ön Asya’da 3. sıradadır. Antalya’ya özellikle Avrupa ülkelerinden ve Rusya’dan ama bunun yanı sıra önemli sayılarda, İran’dan, İsrail’den, Orta Asya ülkelerinden ziyaretçi gelmektedir. Yine yüzbine yakın Avrupalı, binlerce Rus ve İranlı Antalya’da yerleşmiştir ve çalışmaktadır. Antalya’nın tarihteki adı, Pamfilya, yani çok kavimli ülkedir. Bugün de Antalya her dinden, her kökenden insanların birlikte yaşadığı bir kenttir. Bu nedenle Antalya barış, hoşgörü, dostluk kentidir ve bu özelliğini korumaya kararlıdır. Güçlü Şehirler Ağı bu anlamda Antalya’nın kimliğine çok uygun bir özellik taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİMİZ DİNİ, ETNİK AYRIMCILIK İLE MÜCADELE EDİYOR

Türkiye’de farklı etnik kökenlerden, farklı dinlerden, farklı inançlardan çok sayıda vatandaşın yaşadığını aktaran Türel “Camilerimiz yanında, Katolik ve Ortodoks kiliselerimiz, Sinagoglarımız da vardır. Hükümetimiz, dini özgürlerin önünü açan, Ortodoks

Partikhane’nin, Ermeni vakıflarının haklarını genişleten yasalar çıkarmıştır. Hükümetimiz ayrıca dini, etnik ayrımcılıkla mücadele etmektedir. Dolayısıyla ben de bu politikayı destekleyen birisiyim ve farklı kültür ve inançları bir zenginlik unsuru olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

TERÖRLE MÜCADELE KÜRESEL İŞBİRLİĞİ İLE YAPILMALI

Avrupa’da ise yabancı düşmanlığı ve ırkçı hareketlerin güçlenmesinin altını çizen Başkan Türel “Türkiye Batı’dan ırkçı rüzgarların, Doğu’dan dini şiddet rüzgarlarının arasında kaldı. Bu nedenle Türkiye ve bölgemiz için şiddete varan radikalleşmeyle mücadele hayati bir konudur. Öte yandan internet ve sosyal medyanın yayılması, küreselleşme ve küresel göçlerin ve hareketliliğin hız kazanmasıyla terörün, radikal şiddet hareketlerinin küresel boyut kazandığını ve mücadelenin de küresel işbirliğiyle yapılması gerektiğini artık çok somut bir şekilde görüyoruz. Güvenli Şehirler Ağı bu bakımdan şiddete varan radikalleşme ile mücadelede önemli bir işbirliği sağlayacaktır” diye konuştu

ANTALYA AĞIN EN ETKİN ÜYESİ OLACAK

“Şiddete varan radikalleşmeyle mücadeleye şahsen ve Antalya Belediye Başkanı olarak, bütün kalbimle inanıyorum” diyen Başkan Türel, Antalya’nın bu ağa katkı yapacak diğer şehirlerle işbirliği yapacağını, onların tecrübelerinden istifade edeceğini, böylece hem Türkiye’ye hem de bölge ülkelerine örnek olacağını söyledi. Başkan Türel, güçlü şehirler ağının kurulmasındaki katkıları için Başkan Obama’ya, bu inisiyatifte Antalya’nın yer alması için gösterdiği çaba için eski Dışişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

ŞEHİRLER BİRBİRLERİNDEN ÖĞRENECEK

Güçlü Şehirler Ağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Adalet Bakanı Lynch “Bir dizi yerel ve küresel terör tehditleriyle mücadelemize devam ettikçe bu yenilikçi platform da şehirlerin birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerine, en iyi uygulamaları geliştirmelerine, burada ve dünyada sosyal uyum ve dayanıklılığın oluşmasına imkan sağlayacaktır” dedi.

ANTALYA SÖZ SAHİBİ ÜLKELERDEN BİRİSİ OLACAK

Güçlü Şehirler Ağı, şiddete varan aşırılığı önleme konusunda başarılı bir geçmişe üne sahip bir merkez olan Stratejik Diyalog Enstitüsü (ISD) tarafından yönetilecek. Bir dizi atölye çalışması, eğitim ve sürekli ortaklığı icra eden şehirleri, yerli yönetim uygulayıcılarını ve toplulukları bağlayacak olan Güçlü Şehirler Ağı’na söz sahibi şehirlerden biri olacak.

Güçlü Şehirler Ağı’nın yönetecek ISD’nin CEO’su Sasha Havlicek “Şiddete varan aşırılığa karşı yerel dayanıklılığın oluşturulmasında şehirler, belediyeler ve diğer alt-ulusal yönetimleri işbirliği ve yenilikçiliğe teşvik etmek için heyecanlıyız. Bu küresel mücadelede uzun vadede dayanıklılığa teşvik konusunda yerel yönetimleri desteklemek istiyorsak, beraber öğrendiğimiz derslerin uygulamasını da zorunlu kılacağız” şeklinde konuştu.
banner111
Anahtar Kelimeler
Menderes TürelAntalya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Klimadan çıkan yangın korkuttu

Haberi Oku