Gündem:
Büyükşehir'den hava kirliliği denetimi

 Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü,Antalya’da tüketilebilecek yakıtların İl Mahalli Çevre Kurulu Kararında belirtilen kriterlereuygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla denetimlerini sürdürüyor. 

15 BİN TON KÖMÜR DENETLENDİ

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, kış aylarının yaklaşmasıyla kömür kamyonları, kömür satış yerleri ve merkezi sistem kömürle ısınan apartmanlarda denetimlerini sıkılaştırdı. Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda kömür kamyonlarından il girişinde numuneler alınırken, gezici ekipler de katı yakıt satış noktalarını denetliyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın verdiği bilgilere göre; Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçesine 2016 yılı içerisinde giriş yapan 552 adet kömür kamyonu denetime tabi tutuldu ve yaklaşık 15 bin ton kömür denetimden geçirildi.

480 TON KÖMÜR İL DIŞINA ÇIKARILDI

Denetim işleminde her bir kamyondan kömür numuneleri alındı ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olunan Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü Hava Kirliliği Kontrol Merkezi Laboratuarı tarafından analize tabi tutuldu. Analize tabi tutulan kömür kamyonlarında 480 ton kömür İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarında belirtilen kriterleri sağlamadığı için il dışına çıkarıldı. Ayrıca kömür taşıyan araçlar üzerinde yapılan denetim faaliyetleri sonrasında da 534 adet kömür kamyonuna Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi Uygunluk Belgesi verildi. 

UYGUNLUK BELGESİ OLMAYAN KÖMÜR TÜKETİLMESİN 

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hava kirliliği önleme faaliyeti çerçevesinde 19 ilçede denetim faaliyetlerini sürdürüyor. Denetimler konut, sera, küçük işletmeler ve katı yakıt satıcılarına yönelik gerçekleşiyor. Konut ve seralarda İl Mahalli Çevre Kurulu Kararında belirtilen yakma saatlerine uyulması amacıyla denetim faaliyeti düzenleniyor. Yetkililer, tüm bu denetimlerin dışında vatandaşları, daha kaliteli bir hava solumaları için Antalya Büyükşehir Belediyesi Uygunluk Belgesiolmayan kömürleri almamaları konusunda uyardı. banner111
Anahtar Kelimeler
Hava Kirliliği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

MATSO Bakan Çavuşoğlu'nu ağırladı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nisan ayında yapılan seçimde yeniden göreve gelen Manavgat Ticaret...

Haberi Oku