Gündem:
FETÖ SORUŞTURMASINDA 428 TUTUKLAMA

 Antalya Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, tutuklamaların dışında 232’si denetimli olmak üzere 469 kişinin serbest bırakıldığı, 172 kişinin ise firari olduğu kaydedildi. Açıklamada bin 540 kişinin görevden uzaklaştırıldığı, 97 kişinin ise ihraç/iş akdi fesih edildiği ve 5 kişinin emekliliğe sevk edildiği bilgisi paylaşıldı.

Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütüne mensup bir kısım askerin başlattığı hain darbe teşebbüsü nedeniyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Anayasa’yı ihlal”, “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’ni ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik” suçlarından başlatılan soruşturmalar devam ediyor.

Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılıkları talimatlarıyla hakkında işlem başlatılarak Antalya'da gözaltı kararı alınan bin 338 şahıstan 225’i gözaltında bulunuyor. 428 kişi tutuklanırken, 232'si denetimli olmak üzere 469 kişi serbest bırakıldı. Firarda olan 172 kişinin ise aranması çalışmaları devam ediyor. Bin 540 kişi görevden uzaklaştırıldığı FETÖ/PYD soruşturmasında 97 kişi ihraç edildi, 5 kişi emekliliğe sevk edildi. Toplamda 2 bin 980 kişiye adli ve idari işlem yapıldı.

Antalya Valiliği gözaltı, tutuklama ve ihraç işlemlerinin kurumlara göre dağılımını da paylaştı. Buna göre haklarında işlem başlatılan ve gözaltı kararı verilen 90 hakim ve savcıdan 49'u tutuklanırken, 15 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Halen gözaltında bulunan 15 hakim ve savcının işlemleri devam ederken 5 hakim/savcı başka ile teslim edildi. Firarda bulunan 15 hakim/savcının aranmasına ise devam ediliyor. Yine haklarında işlem başlatılan 117 adliye personelinden gözaltına alınan 64'ünden 61'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 53 adliye personeli açığa alınırken firarda bulunan bir kişi de halen aranıyor. 271 kişi hakkında işlem başlatılan operasyonun emniyet ayağında ise şu ana kadar gözaltına alınan 108 kişiden 41'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 41'inin gözaltındaki sorguları devam ederken 13 kişi başka ile teslim edildi. Firarda bulunan 3 emniyet mensubu aranırken 13 polis adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Operasyonun üniversite ayağında ise haklarında işlem başlatılan 494 kişiden haklarında gözaltı kararı çıkartılanların sayısı 267 oldu. Yakalanarak gözaltına alınan ve adliyeye çıkartılan 96 kişi tutuklanırken 46 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 183 kişinin görevden uzaklaştırıldığı operasyonda halen 16 kişi gözaltında tutulurken firarda olan 27 kişi ise aranıyor.

banner111
Anahtar Kelimeler
FETÖ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Doğada hayatta kalmanın tekniklerini uygulamalı...
TÜBİTAK'ın desteklediği, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi...

Haberi Oku