Gündem:
Leton Büyükelçi ile işbirliği konuşuldu

 ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Kamburoğlu ve Banu Okan Kavukçu’nun da yer aldığı ziyarette Elferts’e Letontya’nın Alanya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz eşlik etti.

Göreve geldikten sonra iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanlığına sunduğunu ve ilk ziyaretini de Alanya’ya yaptığını belirten Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts, ülkeler arasındaki işbirliğine olduğu kadar bölgesel işbirliğine de büyük önem verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl ALTSO öncülüğünde oluşturulan iş adamlarının Letonya’ya gelerek temaslarda bulunduğunu öğrenen konuk büyükelçi, “İki ülkenin iş adamları arasında daha fazla buluşma imkanı yaratılması gerektiğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

ŞAHİN İŞ ADAMLARI İÇİN DESTEK İSTEDİ
Öte yandan ziyarette ALTSO Başkanı Mehmet Şahin de Alanya’nın farklı ve güçlü bir ekonomik yapısı olduğunu, buradaki iş adamlarının yurt dışında iş yapma potansiyelinin fazla olduğunu belirterek vize konularında konuk büyükelçiden destek istedi.

Ülkemize Leton vatandaşlarının kimlikle girebilmesi için de büyükelçinin desteğini isteyen Şahin,” Biz şimdi Rusların ülkemize kimlikle girebilmesi için çalışıyoruz. Yarın Alanya’ya gelecek olan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan da bu konuda destek isteyeceğiz.  Sizlerin de desteği ile gelin bu isteğimizi Letontya ölçeğinde de değerlendirelim. Bizler burada yaşayan farklı ülkelerden insanlarla huzur içinde yaşıyoruz. Onları çok seviyoruz. Buralarda olmalarından son derece memnunuz. Onlar da bizlerle olmaktan çok memnunlar. Daha fazla Leton’un ülkemize gelebilmesi için gelin pasaport şartını ortadan kaldıralım” dedi.

“Letonya’ya oda olarak iş gezisi düzenlemiştik. Çok sayıda işbirliği yapabileceğimiz alanlar olduğunu da gördük” diyen Şahin, “Burada tarımdan turizme, inşaattan emlağa kadar işbirliği yapabileceğimiz alanlar var. Biz kış biter bitmez yeniden Letonya’ya bir iş gezisi düzenlemek istiyoruz. Sayın büyükelçiyi de aramızda görmek isteriz” dedi.
Letonya’nın Alanya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz da, yaptığı açıklamada, “Büyükelçimiz bölgemize verdiği önemi vurgulamak amacıyla Ankara dışındaki ilk ziyareti Alanya’ya yaptı. ALTSO Başkanımız ile kendisine ekonomik işbirliği konularındaki görüşlerimizi aktardık. Umarız bu görüşmeler ileride yapacağımız çalışmaların ilk adımı olur” dedi.


banner111
Anahtar Kelimeler
Leton

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Türel: “1 milyarlık dev proje başladı”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaklaşık 1 milyar lira maliyetli Varsak-Zerdalilik...

Haberi Oku