Turizm:
Turizm sektöründe çifte bayram sevinci
Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkartılmasının ardından Antalya’da bulunan oteller yüzde 100 doluluk oranını yakaladı. 10 günlük bayram süresince 1,5 milyon yerli turistten 1,5 milyar dolar gelir beklenirken, turizmciler iki bayramı bir arada kutlayacaklarını ifade etti. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Bayrama çok ciddi anlamda hazırlanıyoruz. Ayrıca dini bayramımızın öncesinde 30 Ağustos Zafer Bayramımız var. O da bayram dönemine denk geldiği için iki bayramı bir arada kutlayacağız. İki bayramda da özel programlarımız olacaktır” dedi.

“Çok yoğun bir dönem geçireceğiz”

Antalya’da yüksek sezonda olduklarını belirten AKTOB Başkanı Yağcı, “Antalya’nın en fazla talep gördüğümüz dönemindeyiz. Biz bu 10 günlük dönemde yabancı turist anlamında 700 bine yakın trafiği bekliyoruz. Bu dönemle beraber iç pazarı da düşünecek olursak bu 10 günlük tatilde 1 milyonu aşkın yerli yabancı turist trafiği olacak. Bu da otellerin doluluğu anlamında ciddi bir talep oluşturacak. Otellerimizin doluluğu şimdiden yüzde yüze ulaşmış durumda. Dolayısıyla çok yoğun bir dönem geçireceğiz. Tabii Antalya misafir memnuniyeti acısından çok güçlü bir turizm şehri. Bu noktada bayram döneminde güzel bir hareketlilik bekliyoruz. Antalya'da talebin canlı olduğu bir dönem bekliyoruz” diye konuştu.

“Hedefimiz, fiyatların iyi noktaya gelmesi”

2017 yılında fiyatlarda iyileşme olduğunu söyleyen Erkan Yağcı, “Yüksek sezonda olduğumuz için fiyatlarımızın belli bir seviyede olduğu dönem. 2016’da ciddi bir kırılma yaşamıştık. 2017’yi fiyatlarda da iyileşme yılı olarak görüyoruz. Hedefimiz, fiyatların iyi noktaya gelmesi. Fiyatlarımızın özellikle üçüncü çeyrekte gelirlerimizin artacağını öngörebiliriz” dedi.

“7 aylık verilerde yüzde 14’lük artış var”

Yıl ortalamasına bakıldığı zaman Antalya'da ciddi bir artışın olduğunu dile getiren AKTOB Başkanı Yağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Antalya’da yıl ortalamasına baktığımızda bugün itibariyle yüzde 63'lük artışımız var. Bu tabii gelirlerimize yansıyacak. Gelirlerimizde de ciddi bir artış olacak. Hata Türkiye’nin turizm gelir artışlarının lokomotiflerinden biri Antalya olacaktır. Türkiye geneline baktığımızda, 7 aylık verilerde yüzde 14’lük turist artışı var. Bu da güzel bir haber. Tabii biz üçüncü çeyrek sonunda gelir rakamlarında geçen yılın üstüne çıkabiliriz.”

“Otelciler olarak çifte rezervasyon olmaması için çalışıyoruz”

Çifte rezervasyon yaşanmaması için profesyonel otelciler olarak hassas davrandıklarını anlatan Yağcı, yüzde yüz doluluğa ulaşıldığı için yer bulma konusunda ciddi sıkıntıların yaşanacağını söyledi. Erkan Yağcı, “Önümüzdeki senelerde bu tür tatillerin daha erken ilan edilmesi rezervasyon konusunda çok önem kazanacaktır” dedi.

“İki bayramı bir arada kutlayacağız”

Kurban Bayramı’na çok ciddi şekilde hazırlandıklarını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Bayram tatili 10 gün olduğu için 4 gün evde olayım, 6 günde başka bir şehirde tatil yapayım olanakları var. 10 günün getirmiş olduğu ciddi bir esneklik olacaktır. Yüksek sezondayız bu noktada çok ciddi bir yer sıkıntısı da olacaktır. Otellerimizin her sene olduğu gibi otelden otele değişen, biliyorsunuz Antalya’da 900 tane otel var. 400’den fazla 5 yıldızlı otelimiz var. Her tesisin kendi işletim sistemi ve talep yapısına göre belli programları var ama her tesis bayrama hazırlanıyor. Bayrama çok ciddi anlamda hazırlanıyoruz. Ayrıca dini bayramımızın öncesinde 30 Ağustos Zafer Bayramımız var. O da bayram dönemine denk geldiği için iki bayramı bir arada kutlayacağız. İki bayramda da özel programlarımız olacaktır” şeklinde konuştu.
banner111
Anahtar Kelimeler
Erkan YağcıAktobAntalya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Antalya turizminde rekor üstüne rekor
Turizmde bu yıl 14 milyon turistle rekor kırmayı hedefleyen Antalya, tüm 19 Haziranların rekorunu kırarak,...

Haberi Oku