Bir çaydan çok daha fazlası; Yeşilçay

 Aslında asırlar öncesinden var olan yeşilçay bizim hayatımızda son yıllarda yer edinmeye başladı. Özellikle şişmanlığın artmasıyla beraber gündeme daha fazla getirilen yeşilçay ile ilgili olarak yapılan araştırmaların sayısı da gün geçtikçe artmakta.
Normal çay yani bizim bildiğimiz siyah çay da, yeşil çay da “camellia sinensis” adı verilen bitkiden elde ediliyor ve işlenme şekli ile birbirinden ayrılıyor. Yapraklar, işlem sırasında normal çaydan farklı olarak daha az oksitleniyor ve bu sayede içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar korunuyor. Bu sayede hasarlı hücreleri onarıyor ve birçok hastalığın gelişimini ve oluşumunu önlüyor.
Kötü kolesterol dediğimiz LDL yi düşürür, iyi kolesterol olan HDL yi yükselterek kalp-damar sağlığını korur, hastalık risklerini önler.
Yeşil çayın kanseri önlemedeki etkisi üzerine yapılan çalışmalarda, meme kanseri, cilt kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri ve pankreas kanserinden korunmak ve bu kanserlerin yayılmasını yavaşlatmak için etkili olabileceği yönünden birçok araştırma mevcut. 
Özellikle Japonya’da yapılan çalışmalarda yeşil çay tüketim miktarına bağlı olarak I. ve II. fazda meme kanserlerinin tekrarlanma sıklığının azaldığı ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak ise bu grubun hayatta kalma süresinin arttığı ve tümör hücresinin hacminin istatistiksel olarak azaldığı tespit edilmiştir.
Aslında tam bir gençlik iksiri olan bu çay, elbette ki şişmanlıkta da elimizden tutuyor. Çünkü kendisinin yağ yakma becerisi bir hayli fazla. Şişman fareler üzerinde yapılan bir araştırmada 10 haftadan daha uzun süreli yeşilçay tüketmeleri durumunda, yağlı karaciğer sendromunun ve obezitenin daha az görüldüğünü saptamıştır.
Yeşil çayı sıcak suda yaklaşık 5 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye ediyorum. Ben şekersiz içemem diyenler için ise çubuk tarçın ya da limon iyi birer seçenektir. Hatta  küçük bir limon dilimi konulunca çayın içindeki antioksidan maddeler daha hızlı suya geçiyor.
Benim önerim günde 3 fincan yeşilçay bedeninize de ruhunuza da çok iyi gelecek. Vücudu rahatlattığını ve sakinleştirdiğini hepimiz biliyoruz artık.Eğer daha önceden içmediyseniz günde bir fincanla başlamanız daha doğru olacaktır.
FAKAT !!
Emziren kadınlar ve gebeler, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketmemelidirler. Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kısıtlı tüketmelerinde fayda var.
Life-S Beslenme Ve Diyet Danışmanlığı Merkezi / 0242 513 7262

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83