ANTALYA'NIN ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ MUTLULUĞU

Saint Petersburg’da yapılan Türkiye-Rusya zirvesini Antalya iş dünyası olarak yakından takip ettiklerini kaydeden ATSO Başkanı Davut Çetin "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin’in gösterdiği irade, iki ülke ve Antalya açısından son derece güzel bir gelişme olmuştur. Diyaloğun başlaması geleceğe dair umut veriyor" dedi.

ANTALYA'NIN ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ MUTLULUĞU

 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ATSO Başkanı Davut Çetin, Rus mevkidaşlarını, A Milli Takımın 31 Ağustos’ta Rusya Milli takımı ile Antalya’da yapacağı dostluk maçına davet edeceklerini söyledi.

banner111
"Turizmin eski haline gelmesi zaman alacak"

Toplantıdan sonra yapılan açıklamalara bakıldığında Rusya ile ekonomik ilişkilerin eski düzeyine gelmesinin biraz daha zaman alacağının anlaşıldığını belirten Başkan Çetin "Turizmde bu yılın kayıplarının telafi edilmesi mümkün görünmemektedir. Yine de charter seferlerinin başlatılması sürecinin hızlandırılmasını arzu ediyoruz. Charter seferleri Eylül sonu veya Ekim ayında başlatılabilse bile Antalya turizmine katkı yapacak ve 2017 yılı için büyük bir moral olacaktır" diye konuştu.

"Tarımda ihracat yıl sonunda başlayacak"

Son döneme kadar Rusya’nın Antalya tarımsal ihracatının 3’te 2’sini temsil ettiğini kaydeden Başkan Çetin, "Bu yıl zor bir dönem geçiren tarım sektörümüzün Rusya’ya ihracatının da yıl sonuna doğru başlayabileceğinin belirtilmesi ayrı bir mutluluk kaynağı olmuştur. Ticari kanalların açılması ile Rusya ile ticaretimizin bir süre sonra eskisinden çok daha iyi konuma geleceğine inanıyorum" dedi.

"Zor dönemin bitmesi sevindirdi"

Antalya’nın, Rusya ile resmi ilişkilerdeki bozulmaya rağmen, Rus halkına karşı dostluk ve kardeşlik duygularını koruduğunu kaydeden Çetin "Antalya olarak yıllardır Rus halkı ile iç içe yaşadık, her yıl 3 milyonun üzerinde Rusya vatandaşına ev sahipliği yaptık. Çok sayıda vatandaşımız Rusya vatandaşları ile evlilik bağları kurdu, şirket evlilikleri yaşandı, kültürel birliktelik sağlandı. İki ülke arasındaki ilişkilerin askıya alınma süreci de en çok Antalya’yı etkilemiştir. Bu zor dönemin geride bırakılması yönünde atılan kararlı adımlar bizleri mutlu etmektedir" ifadelerini kaydetti.

Moskova Ticaret Odası’na davet

"Yaşanan bu tatsız süreç, iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu, siyasi ve ekonomik işbirliğinin hem ülkelerimiz hem de bölge istikrarı bakımından vazgeçilmez olduğunu göstermiştir" diyen Çetin, "ATSO olarak bu dönemde Rusya Ticaret ve Sanayi Odalarına dönük dostluk çağrılarında bulunduk, ilişkilerin hızla düzelmesine de destek olacağız. A Milli Takımımız 31 Ağustos’ta Rusya Milli akımı ile Antalya’da bir dostluk maçı yapacak. Bu vesile ile Moskova Ticaret ve Sanayi Odası’nın değerli yöneticilerini de Antalya’ya davet edeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 11:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83