Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane

Tabiî ki nar!! Eski zamanlardan beri bereketin ve bolluğun sembolü olarak kabul edilen narın kabuğu ayrı şifa, taneleri ve tanelerin dışını saran zar ayrı şifa. Bir tane görünse de bin bir derde deva aslında. Üstelik şu sıralar tam da zamanı. Bu ayın meyve güzeli narın bildiğimiz dışında ne gibi faydaları var öğrenmek isteyenler buyurun yazıya.
Hep diyoruz ya kırmızı ve mor renkte olan gıdaları bol bol tüketin o renkler aslında antioksidan özelliği en çok olan gıdalarda var. Narın içeriğinde yeşilçaydan daha fazla antioksidan bulunduğunu biliyor muydunuz? Yani hücre yenilenmesi ve onarımında rolü büyük.
Mide ve bağırsak bozukluklarına son derece faydalı. Kabukları kaynatılarak içildiğinde bağırsak kurtlarını düşürüyor.İshal durumu yaşayanlarda ishali kesiyor. Ayrıca vücuda direnç veriyor. İçeceğiniz suya koyacağınız 2 kaşık nar ekşisi de mide ve bağırsak ağrılarına bilhassa iyi geliyor.
Yapılan araştırmalar neticesinde narın; kansere karşı tam bir kalkan olduğu söylenmiştir.Kanser hücresinin gelişmesini önleyerek başta cilt ve prostat olmak üzere pek çok kanser türünde pozitif etki göstermiştir.
Narın en önemli özelliklerinde biri damar tıkanıklıklarını geriletme özelliği ile damar sağlığını ve kalbi koruması. Yapılan araştırmalarda, nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliği saptanmış ve yüksek tansiyonda ciddi düşüşler görülmüştür. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı çok yüksek bir koruyucudur.
Narın tanesinde, zarında ve kabuğunda potasyum minerali ve demir minerali ile C vitamini bulunur aynı zamanda da içinde B1 vitamini, B2 vitamini ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır.Bu nedenle suyunu sıkacağımız zaman sadece tanelerini değil, tanelerin etrafını saran zarı da kullanmakta fayda var.
Ağız yarası ve diş eti sağlığı için son derece önemli etkileri vardır.
Enfeksiyonlara karşı bağışıklığı artırır.

Dikkat!!
Nar, her ne kadar mucizevi bir meyve olsa da, kronik olarak mide ve sindirim sistemi problemi olanların, hamilelerin ve çocukların dikkatli tüketmesinde fayda var. Bu bireyler nar tüketim miktarları ile ilgili olarak diyet uzmanları ile görüşebilirler.
Sağlıkla ve huzurla güzel bir hafta diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83