Dutgillerden incirin diyecekleri var

Kurusunu yıl boyunca severek tükettiğimiz incirin mevsimi geldi çattı ki benim hem en sevdiğim hem de en korktuğum zamanlar. İçinde bulunduğumuz şu günlerde artık bahçelerde, tezgahlarda bulabileceğimiz bu meyveyi yüksek glisemik indeksi ve kalorisi nedeniyle yine de kontrollü tüketmekte fayda var.
Yüksek besin lifi içermesi nedeniyle kabızlık problemi yaşayanların aklına ilk gelen meyve incir. Hemen ertesine aç karnına birkaç tane incir yeriz ve kronik değilse kabızlık hali biter. İncir bağırsak hareketleri üzerinde çok etkili bir meyvedir. Bu hepimizin çok iyi bildiği yararının dışında bakalım bu vitamin ve mineral deposunun ne faydaları var vücudumuza.
Aynı zamanda potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir.Potasyum minerali tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak incir gibi potasyum bakımından zengin sebze ve meyvelerden tüketmek (koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, muz vb.) yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak da kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Yani çevrenizde hipertansiyon problemi olanlara rahatlıkla ara öğünlerinde 2 adet inciri verebilirsiniz.
Magnezyum, kalsiyum ve K vitamininden oldukça zengin olması sebebiyle kemik sağlığını pozitif yönde etkiler ve güçlendirir. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve menapoz sonrası kadınlar için son derece önemli bir meyvedir.
Tabii ki tüm diğer meyveler gibi antioksidan özelliğe sahiptir. Bununla birlikte yüksek oranda karoten, lutein ve tannen içeriyor. Bir diğer deyişle hücre yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Hatta incirin iç kısmı yüz için maske olarak da kullanılabilir.
İçeriğinde bulunan pektin sayesinde yüksek olan kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkilidir.
1 adet incir günlük demir ihtiyacının %1 ‘ini karşılar. Demir eksikliği yaşıyorsanız günlük beslenmenizde incire mutlaka yer vermelisiniz.
Diyabet Hastaları Dikkat!!
İçeriğinde bulunan fazla şeker nedeniyle bazılarımızda diyabetliysen incir tüketemezsin algısı mevcuttur. Dengeli ve aşırıya kaçmadan tüketilirse hiçbir sakınca yok. Hatta besin lifi bakımından oldukça zengin olması nedeniyle tip 2 diyabet hastalarına ara öğünlerde miktarına dikkat ederek önerdiğimiz bir meyvedir.
Unutmayın miktarına dikkat edip aşırıya kaçmadan tüketirsek, doğanın bize sunduğu her şey yararlı. Sağlıkla ve afiyetle kalın.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83