Alanya'da engelli bireyleri bekleyen büyük tehlike

Alanya'da engelli bireyleri bekleyen büyük tehlike

Alanya Kestel Mahallesi'nde hizmet veren Çınar Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi'nin sahibi Yasin Yiğitbay 'Ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktayız.  Devletin bizlere verdiği destek sadece çocuklarımızın ulaşımını sağladığımız servis ücretlerini karşılamaya yetiyor.. Bu sıkıntılardan dolayı da kapanma noktasına geldik.. Böyle bir durumda yüzlerce engelli bireyimiz evlerinde hapis hayatı yaşamak zorunda kalacak. Bir an önce mevcut desteklerde iyileştirme yapılmalı' dedi..

banner111

Çınar Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi'nin sahibi Yasin Yiğitbay “Türkiye genelinde faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır.  Bu sıkıntılardan dolayı da kapanma noktasına gelmişiz.  Merkezimize kayıtlı 250 civarında eğitimie ve bakıma muhtaş engelli bireyimiz var.  Bu çocuklar evlerine hapsedilecek. Bu konuda bir an önce gerekli adımların atılmasını istiyoruz. ” dedi. 

'HİZMET ETMEMİZ İMKANSIZ HALE GELDİ'

Yiğitbay, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısı ülkenin ekonomik göstergelerinin çok altında kaldığından hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirdiğini ifade etti. 

ÖZEL EĞİTİM HİZMETİNDEN YARARLANAN ÇOCUK SAYISI 500 BİNİ AŞTI 

Türkiye genelinde de 3150 kurum, 525.000 özel gereksinimli çocuğa, 52.000 çalışan ve 7.500 servis aracı ile hizmeti veriliyor.. Geçtiğimiz senelere kadar  devletin engelli bireyler için önemli adımları atmıştı. 2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 bin sayısını aştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83