Alanya’da 15 bin aday tercih yapacak

Alanya'da 15 bin öğrenci YKS sonuçlarına göre gelecekleri için tercih yapacak. Tercih serüveninin başlamasıyla birlikte Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, öğrencilere tavsiyelerde bulundu

Alanya’da 15 bin aday tercih yapacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçlarının açıklamasının ardından, sıra tercih dönemine geçti. Yaklaşık olarak 3 buçuk milyondan fazla aday 17-18 Haziran’da yapılan TYT ve AYT sınavlarına girdi. Sınav sonuçları ise 20 Temmuz’da açıklandı. Sonuçların ardından ÖSYM tercih tarihlerini açıkladı. Buna göre Alanya’da da 15 bin öğrenci tercih dönemine istedikleri üniversiteyi seçecek. Konu hakkına Alanya Posta Medya ekibine konuşan Alanya İlçe Milli eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, tercih listesinde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin (ALKÜ) yer alması ve gelecek adına doğru tercihin önemine değindi.
‘EKMEK KAZANABİLECEKLERİ MESLEKLERİ SEÇSİNLER’
Müdür Yılmaz açıklamasının devamında; “Mutlaka üniversiteyi bitirip geldikleri zaman iş bulabilecekleri, ekmek kazanabilecekleri mesleği seçsinler gerekirse de mezuna kalsınlar. Bunun yanında tabi ki aldıkları puana yüzde 100 burslu girebilecekleri özel üniversitelere de baksınlar. Burada Alanya Üniversitesi var. Orayı tercih edebilirler uygun fiyata güzel bölümler var. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ni de kesinlikle öneriyorum tabi öğrenciler de “Şu memleketten kurtulayım” düşüncesi oluyor ama okuyacakları bölüm ALKÜ de varsa başka memlekete gitmek yerine burayı tercih etsinler çünkü dışarıda üniversite okumak artık pahalı. Bu nedenle evlerinden üniversiteye gidip gelsinler isteriz. Aynı bölüm varsa tabi, yoksa gidecekler gurbete. Tercih yaparken seyahat kısmını da düşünmeleri önemli uçağın olduğu yerleri seçsinler. Ama hepsinden önemlisi tabi 4 yıl sonra kapı kapı dolaşıp iş aramasınlar insanlar onların kapısına gelsinler. Böyle bir bölüm tercih etsinler. YÖK ATLAS’ı iyi kullansınlar kesinlikle işlerine yarayacak” şeklinde konuştu.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83