banner203

ASMEK engelleri aşıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’ya kazandırdığı en büyük eğitim kurumu olan (ASMEK) mesleki beceri kazandırmanın yanı sıra kursiyerlerinin hayatına dokunuyor. 12 yaşında geçirdiği talihsiz kazanın ardından tek kolunu kullanamayan 48 yaşındaki Demet Daşik, önüne çıkan engellere aldırış etmeden ASMEK’te yeniden hayata tutundu.

ASMEK engelleri aşıyor
Henüz 12 yaşında bir çocukken yanından geçtiği inşaatın çatı katından üzerine çimento torbasının düşmesiyle yaşamı bir anda değişen 48 yaşındaki Demet Daşik, yüzde 60 oranında ortopedik engeliyle ASMEK’te harikalar yaratıyor. Yaşadığı talihsiz kazanın ardından Demet Daşik yılmadı, eğitimine ara vermeden devam etti. Üniversiteyi de başarıyla tamamladıktan sonra özel bir bankanın müfettişlik uzmanlığı sınavını kazandı. Mülakat için İstanbul’a gittiğindeyse engelli olması sebebiyle mevcut pozisyonda çalışamayacağı söylendi. Üniversitedeki başarılı öğrencilik yılları, bilgi birikimi, o mülakatın ardından anlamını yitirdi. Turizm sektöründe uzun yıllar çalışan Daşik, 2010 yılında emekli oldu ancak talihsizlikler yakasını bırakmadı. Anne ve babasının ard arda gelen vefatı bu kez de yaşamı anlamsızlaştırmaya başladı. ASMEK tam da umutlarının tükendiği anda Demet hanımın karşısına çıktı. 

"ASMEK'e Devam Edeceğim"

Bilgisayar kursundan Rusça’ya, yağlı boya kursundan ahşap boyamaya, engeline rağmen harikalar yaratmaya başlayan Demet Daşik, o günleri şöyle anlatıyor; “Emekli olduktan sonra Temel Bilgisayar kursuna kaydolarak ASMEK ile tanıştım. Sonraki süreçte Rusça ve yağlı boya kurslarına devam ettim. Annem ve babamın vefatıyla kurslara ara vermek durumunda kaldım. Adeta hayata küstüm. ASMEK’ten tanıyan hocalarım beni o dönemde yalnız bırakmayarak aradılar ve kurslara devam etmem gerektiği konusunda beni ikna ettiler. Benim gibi engelli bir bireyin topluma örnek olabileceğini söylediler. Ben de yeniden 2016 yılında ahşap dekorasyon ve boyama kursuna katıldım. İkinci dönemde de ASMEK’in üç boyutlu rölyef kursuna devam edeceğim.”

"ASMEK'ten Öğrenilecek Çok Şey Var" 

ASMEK’in hayatına çok büyük bir anlam kattığını ifade eden Demet Daşik, şunları söyledi; “ASMEK’teki kursları sadece boş vakitlerin değerlendirilip, hobi edinilen merkezler değil aynı zamanda hayata anlam katan kurslar. Hem sosyal çevre açısından hem de hayatınıza yeni ufuklar açılması büyük bir avantaj. Bunu bir meslek dalına dönüştürebileceğimi, benim için adeta rehabilitasyon merkezi olacağını düşünmemiştim. ASMEK’te insanın öğreneceği çok şey var. Hocalarımız, çalışanlarımız, yönetim kadrosu, bize sunulan hizmetlerle maddi bir varlık gerektirmeden, insanların bütçesi müsait olmasa da bir başvuru formu ve kimlik fotokopisiyle harikalar yaratabileceği bir kurum ASMEK. Burada pek çok şey yapabiliyorsunuz. Bunu engelliyken bile başarabiliyorsunuz. Bunu insanların görmesi ve bir kez de olsa ASMEK’i ziyaret etmelerini öneriyorum.“

"Engelli Olmak Hayattan Vazgeçmek Değil"

ASMEK’te edindiği bilgi ve becerileri diğer engellilerle paylaşmak istediğini ifade eden Demet Daşik, projelerini anlattı; “Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşabildiği çok büyük bir kitle var ve bu kitle içerisinde engelliler de var. Engelli olmak hayattan vazgeçmek değil.  Engellilerin katılabileceği bir hobi kursu açmak istiyorum. Engelli insanların kendi ürettikleri el sanatları eserleriyle toplumda var olduklarını göstermek istiyorum. İnsanların gelip keyifle meslek edinme ve hobi amacıyla ürettikleri bu ürünleri satabilecekleri temalı bir satış standı oluşturmak istiyorum. Engellilerin yaşamdan keyif almaları için bu projeyi gerçekleştirmek istiyorum.” dedi.
 
"Yüreğimize Dokunuyorlar"

ASMEK’lerin tüm Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini belirten Demet Daşik, “ASMEK’lerin Sayın başkanımız Menderes Türel’in ve eşi Ebru Türel’in projesi olduğunu biliyorum. İnsanların yüreğine dokunuyorlar ve bununla da ilgili desteklerini bizden esirgemedikleri için kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Akseki’de, Kumluca’da benim bilmediğim bölgelerde ASMEK var. Bu çok başarılı bir proje. Bütün belediyelerin bu projeyi örnek almalarını gönülden diliyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 11:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83