banner203

ATSO Başkanı Bahar: "Berber, kuaför ve güzellik salonları kapanmasın"

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar; berber, kuaför ve güzellik salonlarına yönelik 1 Ocak’ta başlayacak haftanın bir günü kapanma uygulamasının sektöre zarar vereceğini söyledi.

ATSO Başkanı Bahar: "Berber, kuaför ve güzellik salonları kapanmasın"

ATSO Başkanı Ali Bahar, Ticaret Bakanlığı tarafından berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapanmasına yönelik olarak 1 Ocak 2023 tarihine ertelenen kararın iptal edilmesini talep etti. Kararın, Antalya gibi özellikle turist yoğunluğunun fazla olduğu kentlerde esnafın kazanç kaybına ve hizmetin aksamasına neden olacağını savunan Bahar, uygulamanın merdiven altı işletmelere yarayacağını, iş yerlerinin haftanın bir günü kapanıp kapanmama konusundaki kararı kendilerinin vermesi gerektiğini söyledi.

"Üyelerden çok sayıda şikayet var"

Ticaret Bakanlığının; berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapanmasına yönelik uygulamanın 1 Ekim 2022 tarihinde başlamasını kararlaştırıldığını, sonrasında sektörden gelen itirazlar nedeniyle 1 Ocak 2023'e ertelediğini hatırlatan ATSO Başkanı Ali Bahar, konuyla ilgili üyelerden çok sayıda şikayet geldiğini aktardı. ATSO olarak kapanma uygulamasının yeniden ertelenmesini değil, tümden iptalini talep ettiklerini bildiren Başkan Bahar, "Ticaret Bakanlığının berber, kuaför ve güzellik salonlarına yönelik haftanın bir günü kapalı olması uygulaması, 1 Ocak 2023'e ertelendi. Ancak bu konuda özellikle kozmetik ve kişisel bakım komitemiz aracılığıyla yönetim kurulumuza çok sayıda talep geliyor. Üyelerimiz Antalya gibi turizmin amiral gemisi olan bir kentte, bir günlük dahi olsa kapanma uygulamasının kendilerine zarar vereceğini belirtiyorlar" dedi.

"İşletmeler karar versin"

banner111

Haftanın bir günü kapatma kararını işletmenin kendisinin vermesi gerektiğini vurgulayan Bahar, şunları kaydetti:
"1 Ocak 2023 itibarıyla berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapatılması, Antalya gibi özellikle turist yoğunluğunun fazla olduğu, 7/24 yaşayan bir şehirde arz-talep dengesini bozar; esnafın kazanç kaybına ve hizmetin aksamasına neden olur. Kapanma, otel ve AVM içerisinde bulunan bu tür işletmelerde hem kiracı-yönetim açısından hem de misafirler açısından sorunlara neden olur. En önemlisi merdiven altı, kaçak çalışan işletmelerin ekmeğine yağ sürmekle kalmaz, ciddi bir vergi kaybına da neden olur. İşletmesini haftanın bir günü kapatıp tatil yapmak isteyen işletme, bunun kararını kendisi vermelidir. ATSO olarak talebimiz, 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi planlanan kararın tümden iptal edilmesidir."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.