banner203

“2023’ten çözümler bekliyoruz”

Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Gazeteciler 10 Ocak’ı Bayram olarak değil dayanışma günü olarak kutluyor. 10 Ocak’tan en büyük beklentimiz ise meslek yasası ve BİK Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği Taslağı’nda yapılacak düzenlemelerin iyileştirilmesi olacaktır.’ dedi. 

“2023’ten çözümler bekliyoruz”


10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte gazetecilerin 10 Ocak gününü Basın Bayramı olarak kutladıklarına dikkat çeken Coşkun, son günlerde hakların yeniden tartışılır hale geldiğini söyledi. Basın Kanunu ve medyanın çözüm bekleyen bir çok sorunu nedeniyle geride kalan 2022 yılının medya sektörü için bir hayli yoğun ve yorucu geçtiğini söyleyen Gaye Coşkun şunları açıklamaları yaptı: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde sorunlarımızı konuşmaktan ziyade çözümler ve beklentilerimize dikkat çekmek istiyoruz. Başta ekonomik koşullar olmak üzere mesleğimizin gelişmesi açısından önem taşıyan bir takım konularda somut çözüm beklentilerimiz bulunmaktadır. Bunlarda en önemlisi Gazetecilik Meslek Yasası’dır. Ayrıca internet gazetecilerini yakıdan ilgilendiren BİK Genel Kurulu’nda görüşülecek olan Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği taslağı da son günlerde önem taşımaktadır. İnternet haber sitelerine asgari kadro sayısından sayfa görüntülenme sayısına kadar bir çok şartlar getiren bu düzenleme oldukça ağırdır. Bu şartlar altında internet gazetelerinin resmi ilan hakkı elde etmesi imkansız görünmektedir.’ 
Çeşitli sorunlarla beraber gazetecilerin basın meslek ilkeleri ışığında, kamu yararını önde tutarak mesleğini sürmekten vazgeçmeyeceğini kaydeden Coşkun ‘Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ederim’ dedi.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.