5.İpar Gülü Kültür Şenlikleri coşkuyla kutlandı

5.İpar Gülü Kültür Şenlikleri coşkuyla kutlandı

İncekum Kalkınma, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Kültür Bakanlığı'nın destekleriyle düzenlenen 5. İpar Gülü Yörük Oyunları Kültür Şenlikleri, 30 Temmuz Pazar günü Karabuynuzlar Yaylası'nda büyük bir katılımla gerçekleşti. Şenliğin açılışında Alanya Belediye Başkanı Adem Murat YÜCEL, Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet ÖZEREN, AKP Alanya İlçe Başkanı Mustafa TOKLU, MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa SÜNBÜL, CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun KARADAĞ, STK temsilcileri, muhtarlar ve halk yoğun bir şekilde yer aldı.
Şenlikte Yörük kültürünü yansıtan Aksır Oyunu, Keçi Kırpma Yarışı ve En Güzel Keçi Yarışmaları gibi oyunlar sergilendi. Açılış konuşmasını yapan İncekum Kalkınma, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Emekli Öğretmen Ahmet OLGUN, “Kendiside Bir Yörük Olan ve bu günlere gelmemizi sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında Antalya’ya gezmeye geldiğinde arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki Dünyada hiçbir kuvvet bizi yenemez ! Bu Yaylalar Yörüklerin orta Asya’dan gelirken kondukları onların saltanat yerleridir.Yörükler gelirken kültürlerini de getirdiler.ben Yaylalarda Yörüklerin Aksır ve Çillik oyunlarını oynayarak ve böylece spor yaparak kendilerini dağda gezmeye hazırladıklarını gördüm bununla yaşadım” diye konuştu.

2022 Şenlik Ağası olan Gündoğmuş Belediye Başkanı ÖZEREN de şunları söyledi: "Bizimki ağalık değil, gönlümüz ağa, gönlümüz zengin. Neticede bu coğrafyanın her tarafından sorumluyuz, burada yaşayan her insanın her probleminden sorumluyuz, ama Karabuynuzlar Yaylası'nda, Esentepe Yaylası'nda tüm coğrafyayı kucaklayan Gündoğmuş'un mahalle muhtarlarını ve vatandaşlarını gördüm, çok sevindim."

banner111

Alanya Belediye Başkanı Yücel de, "Torosların 84 yaylası var, hepsine gitmeye çalıştık. Yörükler, bu memleketin yiğit insanlarıdır, mert insanlarıdır. Sabretmeyi, şükretmeyi bilen insanlardır ve devletine en sadık olan toplumdur. Böyle bir topluma hizmet etmekten dolayı çok bahtiyar ve çok mutluyum" şeklinde duygularını dile getirdi.

Şenlik, Yörük kültür oyunları olan Aksır Oyunu ve Keçi Kırpma Yarışması ile En Güzel Keçi Yarışması, İbradı Belediyesi Halkoyunları ekibinin gösterileri ve Şenlik Ağası seçimiyle devam etti. 2023 Şenlik Ağası, 60.000 TL ile Hüseyin YURTTAŞ seçilirken, şenlik yerel sanatçıların müzik dinletisi ile sona erdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83