Alanya'da sağlıkçılar iş bıraktı

Alanya’da çalışan sağlık emekçileri özlük hakları konusunda yapılan düzenlemeye tepki göstererek 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık çalışanları, “Mecliste, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür” dedi.

Alanya'da sağlıkçılar iş bıraktı

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında düzenleme öngören teklifin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından hekimlerin tepkisi gecikmedi. Koşulların iyileştirilmesini isteyen Alanya’daki sağlık çalışanları yasa teklifini protesto için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri özlük hakları ile ilgili düzenlemeye tepki gösterdi. SES üyeleri düzenlemeye karşı 1 günlük iş bırakma eyleminde bulunarak taleplerini dile getirdi.

‘SENARYOLARINIZ HÜKÜMSÜZDÜR’

banner111

SES üyeleri adına açıklama yapan Uz. Dr. Bahar Bakır Çetin, sağlık çalışanlarının aylardır oyalandığını, yok sayıldığını ve mesleğin değersizleştirildiğini söyledi. Çetin, “Bizler, milyonlar yoksulluk sınırı altı ödemelere, ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi mecliste, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür” dedi.

‘YENİ TEKLİFLE EMEKLERİMİZLE YENİDEN ALAY EDİLDİ’

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emekleri ile yeniden alay edildiğini vurgulayan Çetin,  “Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken, sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. 

Bugünkü görev eylemimiz son değil. Bu bir itiraz. Bugün mecliste yürütülen senaryoyu reddediş. Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83