banner203

Alanya’da kadınlar 88 yıl önce verilen haklarını kutlayacak

Alanya Kent Konseyi tarafından ‘5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 88. yıl dönümü nedeniyle kutlama programı düzenlenecek.

Alanya’da kadınlar 88 yıl önce verilen haklarını kutlayacak

Kutlama programı 5 Aralık Pazartesi günü Atatürk Anıtı önünde saat 12.00’de başlayacak. Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kadınlar tarafından ortak basın bildirisi okunacak.

KADINLAR ADD’NİN PANELİNDE BULUŞACAK

Öte yandan, ‘5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 88. yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alanya Şubesi tarafından saat 13.30’da Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ALTSO) ‘Atatürk, Cumhuriyet ve Kadın’ konulu panel düzenlenecek. Panele konuşmacı olarak Alanya Belediye Meclis üyeleri Melike Nazifoğlu, Didem Dim, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Didem Karagöz katılacaklar.

RESİM SERGİSİ AÇILACAK

banner111

Yine aynı gün içerisinde saat 13.30’da Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından resim sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.

ADD ALANYA ŞUBE BAŞKANI SİRKELİ'DEN AÇIKLAMA

5 Aralık 1934 tarihi, Türkiye’de 1924 Anayasası ile sadece erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkının Anayasada değişiklik yapılarak kadınlara da tanındığı gündür. 
Dünyada birçok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.

Türk Kadını hiçbir hakkını bedavadan kazanmamış, her birini gerçekten hak etmiştir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türk kadının toplumsal konumunun insan onuruna yaraşır bir düzeye gelebilmesi için büyük bir mücadele içine girmişlerdir. Avrupa ülkesinin kadınının da hayal edemediği hakları, bir ‘lütuf’ değil, hak ettiklerine inandığı için, sağlamıştır. Bu anlamda kadınlarımıza 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 1934’te Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu yönde önemli yasal düzenlemeler yapılmışsa da; bugün hala ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanamamıştır. 

21.Yüzyıl Türkiye’sinde “Töre , namus, koca cinayetleri” ile kadınlarımız ülke gündemine oturmuş, şiddet, taciz, tecavüz, ötekileştirme, yok sayılma, eğitimsiz bırakılma gibi bir çok sorunla karşı karşıya bırakılmış ve gerici eğitim uygulamaları ile de kızlarımız erken yaşlarda eğitimden koparılıp, cemaatlere teslim edilerek  cehalet içinde yaşam sürmelerinin önü açılmıştır
Kadınlarımız 88 yıl önce  kazandığı temel haklarını bugünlerde savunma pozisyonuna düşmüşlerdir. 
Atatürkçü Düşünce Derneği kadınların ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almasını,  siyasal yaşamda etkinliğini artırmasını ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olması için mücadelesini vermektedir.  Kadının yaşamın her alanındaki sorunlarının çözümlenmesi, bilinçlendirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi için mücadelemiz devam edecektir. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 88. yılında başta Ulu Önderimiz Atatürk olmak üzere o zamanın milletvekillerini saygı rahmet ve minnetle anıyor, Atatürkçü Düşüncenin aydınlığına güvenerek değerlerine daha çok sahip çıkacaklarına inanıyor saygılar sunuyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak 5 Aralık 2022 Pazartesi günü Saat 13:30 Alanya Ticaret Odası ALTSO da düzenlediğimiz ATATÜRK, CUMHURİYET VE KADIN konulu Panelimize katılmak isteyen herkesi bekliyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2022, 13:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.