Bağışlar’dan Başkan Demir’e eleştiri

Bağışlar’dan Başkan Demir’e eleştiri

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in, artan maliyetler nedeniyle 5 TL’ye yükseltilen ekmek fiyatına müdahale edip 4 TL’ye düşürmesine ilk tepki, Alanya Esnaf Odası Başkanı Nuri Demir’den geldi. Başkan Yücel’i siyasi şov yapmakla suçlayan Başkan Demir, “Bizi hedef göstereceğinize şehrin daha önemli sorunlarını çözün. Mesela esnafın belini büken artan kiralar gibi” dedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alanya Belediyesi Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Bağışlar “Konu biraz hassas olduğu için tek tek ve tane tane konu ile ilgili tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Ülkemizde ve dünyada gelişen ekonomik zorluklar ve bunun neticesinde oluşan geçim zorluğu herkesi olduğu gibi hemşehrilerimizi de olumsuz etkilemiştir. Üzülerek söylemeliyim ki; içinde bulunduğumuz mevcut ekonomik şartlarda ekmek fiyatı dahi önemli hâle gelmiştir” dedi.

İLÇELERDE EKMEK FİYATI NASIL BELİRLENİR?

Ticaret Bakanlığı resmi internet sayfası verilerine göre, Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin “Fiyat tarifelerinin belirlenmesi ve onay esasları” başlıklı 5’nci maddesi gereğince odalar ve bağlı bulundukları birlikler ekmek fiyatı belirleme de yetkilidir denilmektedir. Ancak 04/01/2012 tarih ve 28163 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, odalar tarafından belirlenen ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler sırasıyla,

– Alanya Belediyesi,
– Ticaret İl Müdürlüğü,
– Tarım Orman Müdürlüğü,
– Alanya Ticaret ve Sanayi Odası
– Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan oluşan bir komisyon marifetiyle belirlenerek Fırıncılar Federasyonu onayına sunulur ve bu şekilde ekmek fiyatı belirlenir.
Aynı şekilde, ilgili belediye (Alanya Belediyesi) veya mülki amir (Alanya Kaymakamı) komisyon tarafından belirlenen ekmek fiyatını uygun bulmaz ise itiraz etme hakkına sahiptir ve itirazını yazılı olarak bildirebilir. Özetle; Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir tarafından yapılan açıklamada ” Antalya Esnaf Odaları Birliği (AEAOB) fiyatı Alanya’ da uygulanmıştır” demesi bana göre talihsiz olmuş hukuksal olarak hatalı ve eksiktir.

banner111

Alanya Belediye Başkanı’mız Adem Murat Yücel’ in fiyat belirlenme şekline itiraz etmesi yerinde ve hukuksal olarak doğru bir hamledir diyen Bağışlar, “Ticaret Bakanlığı resmi yönetmeliğine uygundur. Başkanımızdan şahsi talebim ise, her halükarda 25-30 bin olan ve halk ekmek büfeleri de 3,25 TL ‘ ye satılan ekmek sayısını en kısa sürede 50 bine çıkartması ve vatandaşımıza ucuz ekmek hizmeti sunmasıdır. Bir ekmek üzerinden kimin nasıl hataya düştüğünün yorumunu ise sizlere bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83