Başkan Gaye Coşkun'dan 5 Aralık açıklaması

Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’ tanınmasının yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunarak kadınlarımızı kutladı.

Başkan Gaye Coşkun'dan 5 Aralık açıklaması

Coşkun şunları söyledi: “Bundan tam 88yıl önce; Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal sayesinde 5 Aralık 1934’te Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle Türk kadınları milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. 
Diğer birçok batılı ülke ile kıyaslandığında Türk kadını seçme ve seçilme hakkını çok erken denebilecek bir tarihte kazanmıştır. Bu kararın ardından 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girmiştir. 
Kadınlarımız, 1934 yılından bu yana eğitimden siyasete, sağlıktan ekonomiye, spordan sanata, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına hayatın her alanında başarıyla yer almaya devam ediyor.
Dünya var olduğu sürece de bu mücadeleyi gururla, onurla ve şerefle sürdürecektir..
Türk kadınlarımızın onurlu gününü içtenlikle kutluyor, bu hakkı birçok Avrupa ülkesinden çok yıllar öncesi hayata geçiren ve dünyada örnek gösterilen, bizi hep gururlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum…”

banner111

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 12:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.