Başkan Özcan TRT Radyo’da

Başkan Özcan TRT Radyo’da

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, TRT Antalya Radyosu'nun konuğu olarak Alanya ve Çevresi Su Kabağı Geliştirme Projesi'ni değerlendirdi. Projenin amacı ve başarıları hakkında bilgiler veren Başkan Özcan, Alanya'da farklı kurumları bir araya getirerek oluşturulan bu proje'nin bir iyi uygulama örneği olduğunu belirtti.

Başkan Özcan, "Alanya çevresi su kabağı geliştirme projesi, Alanya'da su kabağı üretiminde yaşanan arz eksikliği sorununu çözmek amacıyla başlatılmıştır. Üreticiler yeterli değildi ve üretmek isteyenler bilgi eksikliği yaşıyordu. Aynı zamanda, bu kültürel varlık unutulmaya yüz tutmuş durumdaydı" dedi.

Alanya Kent Konseyi olarak, yerel halkı projeye dahil etmek için tohum toplama çağrısı yaparak başladıklarını belirten Başkan Özcan, "Halkımızdan yoğun bir ilgi gördük ve önemli miktarda tohum elde ettik. Alanya Belediyesi seralarında bu tohumları toprakla buluşturarak fideler haline getirdik. Ayrıca, halkın bilinçlenmesini sağlamak amacıyla broşürler hazırlayarak nasıl yetiştirileceğini anlattık" diye ekledi.

banner111

Fidelerin seralarda yetiştirildikten sonra halka ücretsiz olarak dağıtıldığını ve Pazar yerleri başta olmak üzere dağıtımın yapıldığını belirten Başkan Özcan, "Alanya halkı projeyi sahiplendi ve yoğun ilgi gösterdi. Artık üretim sıkıntısı yaşanmıyor ve üreten vatandaşlar kabakları satarak ekonomik gelir elde etme imkanı buluyor" şeklinde konuştu.

Başkan Özcan, su kabağı ürününün daha fazla görünür kılınması için ciddi çaba sarf ettiklerini ifade etti. Sokaklarda su kabağından yapılan dekorasyonlar oluşturulduğunu ve kabak işleme kursları düzenlenerek özellikle engelli bireylerin ilgisini çektiğini söyledi. 7 yıl içerisinde 113 bin fideli dağıttıklarını belirten Başkan Özcan, bu yıl ise halka 19 bin fideli ücretsiz olarak verdiklerini açıkladı. Projenin, Türkiye genelinde de büyük yankı uyandırdığını ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından "İyi Uygulama Örneği" seçildiğini belirten Başkan Özcan, Alanya Kent Konseyi olarak Alanya için çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83