banner203

Bu canavar Alanya’da denizden çıktı

Bu canavar Alanya’da denizden çıktı

Pasifik kıyılarında yaşayan ‘Ninja Lanternshark’ Akdeniz sularında yakalandı. Alanya’da açıklarında balıkçı Hüseyin Hanlı tarafından yakalanan nadir köpek balığının görüntüsü balıkçı tarafından videoya alındı.

banner111

Seki Mahallesi açıklarında 700 metre derinlikte balıkçı Hüseyin Hanlı’nın parakete ile yakaladığı köpek balığı, siyah renge sahip olması ve karanlıkta parlama özelliği ile dikkat çekiyor. ‘Ninja Lanternshark’ adını taşıyan bu tür, uzunluğu bir buçuk metreye kadar ulaşabilen ve Orta Amerika’nın Pasifik Kıyısı’nda yaşayan bir tür olarak biliniyor.

Ortalama bin metre derinlikte yaşayan bu köpek balığı, denizin derinliklerindeki gizemli hayatın bir parçası olarak da öne çıkıyor. 2015 yılında keşfedilen bu ilginç köpek balığı türü, bilim dünyasında büyük bir merak ve heyecan yaratırken, siyah rengi ve karanlıkta parlayan özelliği ile avlanırken mükemmel bir gizlilik sağlayarak doğanın bir harikası olarak kabul ediliyor.

Balıkçı Hanlı, yakaladığı köpek balığının İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi tarafından istendiğini ifade etti. 9 yaşından beri balıkçılıkla uğraştğını belirten 58 yaşındaki balıkçı Hanlı, “49 senedir balıçılıkla uğraşıyorum, geçimimi de bu yönde sağlıyorum. 2 gün önce teknede ismini bilmediğim ve daha önce görmediğim bir balık yakaladım. Balığı araştırdım ‘Ninja Lanternshark’ isimli köpek balığı türü olduğunu öğrendim. Balığı ben 700 metrede parakete ile yakaladım. Normal balık için parakete attım bu köpek balığı geldi. Bu derinlikte yaşayan balıklar su yüzüne çıkınca vurgun yiyorlar o yüzde salsan da ölmüş oluyorlar. Dişleri çok keskin, normal misinayı kopartır ama çelik teli kopartamamış. Bu tür bir balığı ilk defa gördüm. Daha önce de nadir bir kaç balık türü yakalamıştım. Onlar da İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi’nde benim ismimle sergileniyor” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83