CHP'den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

CHP'den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Kandemir mesajında;
“Değerli Basın Mensupları,
Sizlerin çok daha iyi bildiği üzere, 1961 yılında yasalaşan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 10 Ocak günü, 1962-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı "Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir. 
Bu vesile, mesleğini binbir cefa ile sürdüren, Türkiye Cumhuriyeti’nden, Atatürk ilkelerinden, çoğulcu demokrasiden, temel insan haklarından yararlanma ülküsünden yana taraf olan, uluslararası ve ulusal meslek etiği ilkelerine sıkı sıkıya bağlı tüm medya emektarlarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz.” Dedi.
Bülent Kandemir, açıklamalarının devamında, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer almaktadır. RSF'ye göre Türkiye, “sorunlu” kategoriden “vahim” kategorisine geçti. Raporda ayrıca, halen Türkiye'de 30’u aşkın gazetecinin cezaevinde olduğunun kaydedildiğine değinerek;
“Bir başka pencereden bakarsak, Türkiye’de çalışan gazetecilerin, mesleki özgürlüğün yetersiz olmasının yanı sıra özellikle yerel medya çalışanlarının temel sorunu gelir yetersizliğidir. Ayrıca, gazetecilik faaliyetinin mesleki denetime tabi olmamasının da bir takım olumsuz sonuçları olduğu gözlemlenmektedir. Değinilen bu hususlar hizmet standardını maalesef negatif yönlü etkileyebilmektedir” Şeklinde konuştu. 
Bilginize sunarız.
Saygılarımızla,

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83