banner203

Coğrafi işaret tescilli Alanya Yenidünyası’nda hasat zamanı

Coğrafi işaretin yanı sıra kendine özgü tadı, aroması ve kokusuyla ülkemiz genelinde haklı bir ün edinen Alanya Yenidünyasının örtü altında başlayan üretimin ilk hasadı yapıldı. 

Coğrafi işaret tescilli Alanya Yenidünyası’nda hasat zamanı

banner111

Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Alanya Ziraat Odası tarafından organize edilen tarla gününde,  örtü altında ilk kez üretilen coğrafi işareti tescil edilen Alanya Yenidünyasının ilk hasadı yapıldı. Yenidünya üretiminin ilk kez örtü altında hasadın başlaması dolayısıyla Alanya’nın Keşefli  Mahallesi’nde düzenlenen tarla gününde konuşan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya'da 2021 yılında toplam 3000 tondan fazla yenidünya  meyvesi hasadının gerçekleştiğini açıkladı. 

Bu yıl Yenidünya üretiminde geçen yıla göre artış beklendiğini belirten Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar "2021 yılında yaklaşık 3000 ton üretim gerçekleşti . Bu yıl bu üretimi dahada artırmayı hedefliyoruz. Türkiye'de Yenidünya üretiminde Alanya ilk sırada yer almakta. Bizler için en önemli şey üreticilerimizin bilinçli üretim yaparak en iyi geliri elde etmesidir. Alanya yöremiz turfanda sebze üretiminden sonra en çok Yenidünya, Avokado, Muz ,Mango ve pitaya üretimi ile ön plana çıkmakta. Bu tropikal meyvelerin üretiminde ilçemiz üreticileri oldukça başarılı ve bilinçli üretim yapmakta. Coğrafi işaretin yan sıra kendine özgü tadı ve kokusuyla ülkemiz genelinde haklı bir ün edinen Alanya Yenidünyası üretimi bu topraklarda üreticilerimiz tarafından yıllarca hem açık alanda hemde son zamanlarda örtü altında üretim yapılmakta. İlçemiz aynı zamanda tropikal meyvelerin AR-Ge merkezi . Biz bu tropikal meyvelerin üretimini dahada yaygınlaştırmak istiyoruz.” diye konuştu.

 

Örtü altında ilk kez üretilen yenidünya hasadının ardından Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, İlçe Tarım müdürlüğü teknik personeli ve üreticiler örtü altında üretilen yenidünya, mango ve pitaya seralarını birlikte gezerek incelediler. 

Örtü altında üretimi ilk defa gerçekleşen yenidünya hasat törenine, Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ve yenidünya üreticileri katıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83