banner203

Demirci isyan etti: “Alanya halkını kim kandırıyor?”

CHP Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, 1989 yılında yapımına başlanan ve 1991 yılında tamamlanan, Alanya’nın bir dönem 3 bin yataklı en büyük oteli olan Oasis’in de yıkılıp, yerine konut yapılacağına dair yapılan açıklamalarda Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin zan altında bırakıldığını söyledi.

Demirci isyan etti: “Alanya halkını kim kandırıyor?”

Eski Oasis Otel’in yerinde kiracı olarak bulunan Bayar Garden Beach Otel’in yıkılıp yerine konut yapılacağına dair habere ilişkin konuşan Demirci, Alanya Belediyesi’nin bu durumu engellemek istemesine rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce engellendiğine dair ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu’nun yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Demirci “Bugün yerel bir gazetede Konaklı’da bulunan bir otelin yıkılarak yerine konut yapılacağına dair yapılan haberin içeriğinde Alanya Belediyesi’nin bu durumu engellemek istemesine rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce engellendiğine dair ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamayla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi zan altında bırakılmıştır.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına hem şehir plancısı hem de büyükşehir meclis üyesi sıfatımla açıklama yapma ihtiyacı hissettim. İlgili pek çok kişinin bildiği üzere Konaklı Mahallesi’nin sahil bandı Alanya Batısı turizm merkezi sınırları içerisinde kalmaktadır. Turizm alan ve merkezlerinde imar planı yapma ve değişikliklerine ilişkin tüm yetki 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Turizm merkezlerinde imar planı onaylama ya da değiştirme konusunda belediyelerin yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla Alanya Belediyesi’nce yapılmak istenen ancak imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edilmeyen düzenleme sadece Alanya Belediye Başkanlığı’nın imar planı yapma ve onama yetkisi bulunan alanlar için hazırlanmıştır. Daha net bir ifadeyle yapılmak istenen plan değişikliği, büyükşehir belediyesinden onaylanmış olsaydı bile Konaklı Mahallesi’nin Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde bulunan ilgili oteli kapsayan bölgesi için uygulanamayacaktı. Yani yapılan açıklamadaki “Büyükşehir Belediyesi engelledi” ifadesi en azından bahse konu bölge için gerçek dışıdır. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyen hususa gelince;
Alanya Belediye Meclisi almış olduğu kararla imar planında konut alanı olarak planlı olmasına rağmen geçmişte apart otel olarak yapılan binaların yıkılması durumunda yerine yine otel yapımını zorunlu kılan bir karar almak istemiştir. İmar planlarıyla konutların, otellerin, dükkânların ve hatta okul, cami, park gibi kamusal alanların nerelere yapılabileceği belirlenmektedir. İmar planında dükkân hakkı bulunmayan bir yere dükkân yapılamayacağı gibi, otel alanı olarak belirlenen yere konut, konut alanı olarak belirlenen yere otel yapılması yasa gereği mümkün değildir. Zaten mümkün olsa imar planı onaylamaya gerek kalmaz, dileyen dilediği yere, dilediği yapıyı yapabilirdi.
Büyükşehir belediyesince kabul edilmeyen düzenleme 3194 sayılı imar kanuna uygun olmayan bir talep olup, dava edilmesi durumunda mahkemelerce imar planı örneği belediyesinden istenecek ve ilgili parselin konut alanı olarak planlı olduğu görülünce doğrudan iptal edilebilecek bir düzenlemedir. Büyükşehir belediyesi kararın özüne karşı olduğundan değil, imar kanununa aykırı bir yöntemle çözüm üretilmeye çalışılmasından dolayı konuyu kabul etmemiştir. Bu hususta tarafımca ilgili kişilere yasaya uygun çözüm önerisi de sunulmuştur. Her iki konu hakkında da çözüm nettir. Eğer Alanya Belediyesi otellerin yıkılıp, yerine konut yapılmasını engellemek hususunda samimiyse;
a) Kendi yetkisine giren alanlarda imar planı paftaları üzerindeki konut alanı kararını otel alanı olarak değiştirdikten sonra ilçe meclisinden geçirip, büyükşehir meclisine sunmalıdır. Ancak bu kararı alırken otel ve konutların yan yana olmasının yarattığı gürültü ve görüntü kirliliği gibi hususları da ciddi anlamda değerlendirmeli en doğru kararı vermelidir. Tek taraflı değil, tüm siyasi partiler ve STK’larla birlikte hareket etmeli, oy birliği yakalamayı hedeflemelidir.
b) Kendi yetki alanı dışında kalan Turizm Merkezlerinde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tercihli olarak yani turizm veya konut alanı olarak planlı parsellerdeki plan kararlarını inceleyerek, uygun gördüğü lokasyonlarda konut kullanım kararlarını otel alanı olarak değiştirmeli ve hazırladığı imar planı değişikliğini onaylanmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunmalıdır. Tamamıyla teknik bilgi gerektiren konuların, bu bilgilere haiz kişiler tarafından yorumlanması en doğrusudur. Herkes bildiği konularda konuşursa bilgi kirliliği oluşmayacağı gibi hepsi birbirinden değerli kamu kurum ve kuruluşları haksız yere zan altında kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83