banner203

Engelliler Şölende Coştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 'Engelliler Haftası' dolayısıyla bu yıl 6.'sını düzenlediği 'Engelliler Şöleni'nde renkli görüntüler oluştu. Şölende engelli çocuklar özellikle 'Ankara'nın Bağları' ile 'Gangnam Style' şarkılarında...

Engelliler Şölende Coştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 'Engelliler Haftası' dolayısıyla bu yıl 6.'sını düzenlediği 'Engelliler Şöleni'nde renkli görüntüler oluştu. Şölende engelli çocuklar özellikle 'Ankara'nın Bağları' ile 'Gangnam Style' şarkılarında adeta kendilerinden geçerken, çocuklarının oynadığını gören bazı anneler ise gözyaşlarını tutamadı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen şenliğe; Mersin Vali Vekili Kadir Okatan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, Mersin Kent Konseyi Başkanı Nuri Özdemir, Mersin Engelliler Dönem Sözcüsü Mürsel Çiftçi ile birçok engelli öğrenci ve aileleri katıldı.

Şölende konuşan Mersin Engelliler Dönem Sözcüsü Mürsel Çiftçi, bu haftada binlerce engellinin yeniden hatırlanacağını ifade ederek, "Bu günlerden geriye yalnızca medya organlarına düşen birkaç satır, birkaç görüntü ve söz kalacaktır. Sonrasında engelliler yine görünmeyen, konuşulmayan, unutulan bir toplum kesimi olarak kendi dünyalarına geri dönecektir. Bu kısır döngü yıllardır sürüyor ve alınmayan, yapılmayan görevler nedeniyle sürmeye devam edecektir" diye konuştu.

Artık örgütlü olmalarının da kendilerine avantaj sağladığını belirten Çiftçi, "8-10 yıl önce küçük bir grup engelli meydanda toplanır, İstiklal Marşı okunur, konuşma yapılır sonra dağılırdık. Ama artık Mersin'de Engelliler Platformu'nu kurduk. Yerel yönetimlere, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine kendimizi tanıttık. İşte gördüğünüz gibi artık Engelliler Haftası bir şölen havasında kutlanıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

banner111

Mersin Kent Konseri Başkanı Nuri Özdemir ise toplumların kendi engellileri ile bulaşabildikleri, kucaklaşabildikleri ve yaşamı birlikte paylaşabildikleri ölçüde çağdaş olabileceklerini belirterek, "Engellisiyle buluşamamış, ona yaşamı kolaylaştırmanın koşullarını oluşturamamış toplumlar çağı yakalamış olamazlar. Ne dünya kendi olabilirler ne Avrupa kenti olabilirler ne de uygar bir kenti yakalayabilme sürecini yakalayabilmiş olabilirler. Biz buradan yola çıkarak özellikle yerel yönetim anlayışı içerisinde engellilerin bizim yaşamımızda son derece önemli olduğunu biliyor ve onlarla kucaklaşan bir anlayışla, onlara yaşamı son derece kolaylaştırabilecek bir anlayış ile yerel yöneticiliğimizi yaşamın her alanında engellileri de yok saymadan, sizleri de olmazsa olmazımız olarak görerek bu şekilde mücadele vermeye çalışıyoruz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan da engelli olmanın insanların tercihi olmadığını vurgulayarak, "Mersin'de 20 bine yakın engelli vatandaşımız mevcut. Bu nedenle Mersin'e yapılması gerekenlerin bilincinde bir belediye olarak, öncelikle acil ihtiyaç sahiplerinin de aciliyet sırasıyla diğer engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını mümkün olabildiğince karşılamaya çalıştık ve çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından engelli öğrenciler tarafından hazırlanan dans, Mevlana, tango, kolbastı gösterileri sunulurken, bazı öğrencilerde şiirler okudu. Özellikle 'Ankara'nın Bağları' ile 'Gangnam Style' şarkılarından adeta kendilerinden geçen engelli çocuklar, renkli görüntüler oluşturdu. Çocuklarının oynadığını gören bazı anneler ise gözyaşlarını tutamadı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83