banner203

İBF Zirvesinde Alanya’yı temsil ettiler

Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Zirvesi, Gaziantep'te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı katkılarıyla, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) koordinasyonunda, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve MÜSİAD Gaziantep iş birliği ile gerçekleştirilen zirvede bölgesel yatırım fırsatları ve ticari gelişmeler kapsamlı şekilde ele alındı. Zirveye Alanya’dan MÜSİAD Şube Başkanı Mustafa Durusoy ile yönet kurulu üyeleri de katıldı.

İBF Zirvesinde Alanya’yı temsil ettiler

Programda 30'dan fazla ülkeden bin 600'e yakın iş insanı buluşurken, Irak Ticaret Bakanı Ala el-Cuburi ve beraberindeki 300 kişilik iş heyeti zirveye katılım sağladı.İBF zirvesinde Alanya’yı ise MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, başkan yardımcısı ve sektör kurulları başkanı Celil Kara ile yönetim kurulu üyeleri Hasan Ahlatçı ve Ziya Çolak temsil etti. Gaziantep’te düzenlenen Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Zirvesinde konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, Türkiye'nin çok farklı bir boyutta kalkınma hamlesi yaptığını işaret etti. Yarar konuşmasında, "Şu anda Türkiye'nin ihracatı dünyanın gitmediği ülkesi olmayacak boyuta geldi" dedi. Başkan Yarar ayrıca, Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zenginliğine değinerek, "Türkiye'nin enerji ve toryum rezervinin parasal karşılığı sadece kesinleşmiş 350 bin ton için söylüyorum. 80 trilyon dolardır. Türkiye bir enerji madeninin üzerinde" değerlendirmesinde bulundu.

banner111

"Türkiye çok farklı bir boyutta kalkınma hamlesi yapıyor. Gerek ihracatta, üretimde istihdamda çok büyük hamlelerin içinde. 32 senedir MÜSİAD olarak bu gelişmeleri yakından izliyoruz. Fakat kson 20 yılda okadar büyük bir hız kazandı ki ülkemizin potansiyeli açısından çok büyük bir seviyeye geldi. Şu anda Türkiye'nin ihracatı dünyanın gitmediği ülkesi olmayacak boyuta geldi. 22 tane Arap ülkesinin toplam ithalatı 1,2 trilyon dolar. Türkiye'nin toplam 22 Arap ülkesine ihracatı da bunun yüzde 2'si kadar sadece 25 milyar dolar. Bugün bu toplantı ile bu rakamları artırmanın çabası içindeyiz. Türkiye'nin enerji açığı yok. Bizim petrole de ihtiyacımız yok. Doğalgaza da ihtiyacımız yok. Öyle bir hammadde var ki petrol ve doğalgazdan daha kıymetli. Dünyada en çok toryum rezervi Türkiye'de bulunuyor. Kesinleşmiş rezerv 350 bin ton. Tahmini rezerv 800 bin ton. Bir ton tormuyumun eş değeri, 3,5 milyon ton kömürdür. 3 milyon ton petroldür. Türkiye'nin enerji ve toryum rezervinin parasal karşılığı sadece kesinleşmiş 350 bin ton için söylüyorum. 80 trilyon dolardır. Türkiye bir enerji madeninin üzerinde. 10 sene içinde toryum gibi yeşil nükleer denilen çevreye zarar vermeyen yeşil enerji Türkiye'nin altından daha değerli madenidir ve Türkiye bunun üzerinde oturmaktadır. Bu rezervler Türkiye'nin gücüne güç katacak. 10 yılda yapılacak çalışmalarla, bunların parasal dönüşümleri çok hızılı olacaktır. Geleceğin enerjisi denen hidrojen de bunun yan çıktısıdır. Türkiye'ye güvenin. Türkiye koşmaktadır. Türkiye'nin önünde hiçbir engel duramayacaktır."- MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise Gaziantep'in yatırım potansiyeline dikkat çekerken marka şehirlerin önemini vurguladı. Başkan Asmalı, "Anadolu'nun marka şehirleri büyük Türkiye'nin inşasında önemli bir rol üstlenecek" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83