banner203

İnsanlığın ortak mirası kabul edilen “Hüsn-İ Hat” Alanya Belediyesi atölyelerinde

İnsanlığın ortak mirası kabul edilen “Hüsn-İ Hat” Alanya Belediyesi atölyelerinde

Geleneksel Türk süsleme sanatları arasında önemli bir yere sahip ve aynı zamanda UNESCO tarafından da insanlığın ortak mirası ilan edilen “Hüsn-i Hat Sanatı”, Alanya Belediyesi Güllerpınarı El Sanatları Merkezi’nde tekrar eski canlılığına geri dönüyor. 

UNESCO tarafından 2021 yılında insanlığın ortak mirası ilan edilen Hüsn-i Hat Sanatı (Güzel Yazı Sanatı), Alanya Belediyesi’nin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile açtığı el sanatları kurslarında ev hanımlarının maharetli ellerinde yeniden değer kazanıyor.
 

banner111

“HÜSN-İ HAT”A İLGİ YOĞUN

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yürütülen kurslara ilgilinin çok yoğun olduğunu belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Kurslarımız usta öğreticiler tarafında ücretsiz olarak verilmektedir. Kültürel miraslarımız yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak için sürekli çalışma içindeyiz. Geleneksel Türk süsleme sanatları arasında önemli bir yere sahip ve Osmanlı zamanında hat ustaları tarafından en parlak dönemini yaşayan hat sanatına, hak ettiği değeri tekrar geri kazandırmak için el sanatları kurslarımızda büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Kurslarımız yoğun ilgi gördü. Biz de bu ilgiyi karşılıksız bırakmayarak Güllerpınarı El Sanatları Merkezi’mizde haftada iki günü Hüsn-i Hat kursu veriyoruz” dedi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83