İşte Rus ve Ukraynalıların Alanya'yı tercih sebebi

Rus turizm medyasında yer alan haberlere göre, Ruslar Fethiye, İzmir, Kaş ve Kemer’de oturum alma konusunda sıkıntılar yaşarken, Antalya ve Alanya’da olağan dışı bir durum gözlemlenmedi.

İşte Rus ve Ukraynalıların Alanya'yı tercih sebebi

Rusya-Ukrayna savaşı başladıktan sonra çok sayıda Rusya ve Ukrayna vatandaşı, başta kıyı bölgeleri olmak üzere, Türkiye’ye akın etmiş, bu dönemde turizm şehirlerinde ev fiyatları ve kiralar rekor seviyelere ulaşmıştı. Rusların kullandığı sosyal medya platformlarında Türkiye’deki bazı turizm şehirlerinde Ruslara oturum izni verilmediği yönünde şikayetler geldiği belirtiliyor.
Rus turizm medyasında yer alan haberlere göre Ruslar Fethiye, İzmir, Kaş ve Kemer’de oturum alma konusunda sıkıntılar yaşarken, Antalya ve Alanya’da olağan dışı bir durum gözlemlenmedi.
İzmir’de oturum izni için başvuran tüm Ruslara ret yanıtı verildiği ileri sürüldü. Oturum başvurusu reddedilenlere “ülkede kalma ihtiyacı olup olmadığı teyit edilemedi” cevabının verildiği, başvuru sahibine ait evrakların kontrol dahi edilmediği iddia edildi. Bugün ise diğer şehirlerden de benzer yanıtların gelmeye başladığı ifade edildi.
Rusların yaptığı oturum izinlerine verilen kitlesel ret yanıtlarının başvuru şartlarının bir yıl içinde üçüncü kez sıkılaştırılmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Buna göre, uzaktan çalışan Ruslar bundan böyle aylık kazançlarını gösteren iş veren onaylı belgeyi ibraz etmek zorundalar. Türkiye’nin artık ‘düzenli para transferini’ maddi gelir olarak görmediği bu nedenle emeklilerin de gelirlerini doğrulamak zorunda olacağı kaydedildi.
Ayrıca Türkiye, toplam nüfus içindeki yabancı oranının yüzde 20’ye ulaştığı yerleri sürekli güncelliyor bu bölgelere dönük yeni oturum izni vermiyor. Antalya’nın Ruslar arasında popüler olan Liman, Hurma ve Sarısu mahalleleri de bunlar arasında. İstanbul, Ankara ve Mersin’de de buna benzer çok sayıda mahalle var.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83