Kaptanoğlu: “Alanya’da o mahalle riskli alan ilan edilsin”

Antalya’nın Alanyalı Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı İhsan Erman Kaptanoğlu, Kahramanmaraş depremlerinin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kaptanoğlu, Alanya’nın deprem riski, ivme değerleri, fay sistemleri, zemin özellikleri, yapı denetimi ve deprem bilim kurulları gibi konularda bilgilendirmede bulundu.

Kaptanoğlu: “Alanya’da o mahalle riskli alan ilan edilsin”

Kaptanoğlu, Alanya’daki en büyük ivme değerlerinin düşük-orta derece riskli olduğunu, alüvyon zeminlerin depremi büyütme etkisi olduğunu, Kıbrıs Fayı ve Helen Yayı’nın Alanya’yı etkileyebilecek fay sistemleri olduğunu belirtti. Ayrıca, Alanya Belediyesi’nin Cumhuriyet Mahallesi’ni riskli alan ilan etmesini doğru ve yerinde bir uygulama olarak değerlendirdi.

banner111

Kaptanoğlu, deprem sonrasındaki yaraları en aza indirmek için deprem bilim kurulları kurulması, jeofizik mühendisi istihdamı, imar affından vazgeçilmesi, deprem master planına uyulması gibi önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Kaptanoğlu, “Alanya bir deprem bölgesi değildir’ söyleminden vazgeçip, ‘Deprem hayatımızın bir parçasıdır’ anlayışına geçmemiz gerektiği aşikardır. Çevremizdeki fay sistemlerinin durumu, son dönemlerde sık sık yaşadığımız depremler, bizdeki bu deprem bilincini arttırmalıdır. Sonuç olarak Atatürk gibi düşünmeli, yönetmeli ve yönetilmeliyiz.” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83