banner203

Karadağ'ın orman talanı isyanı

Geçen yıl orman yangınlarında büyük hasar gören Bayır Kozağacı mahallesine giden CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve ekibi bölgede incelemeler yaptı.

Karadağ'ın orman talanı isyanı


Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve yöneticileri geçen yıl orman yangınlarında büyük zarar gören Bayır Kozağacı mahallesine giderek Muhtar Ahmet Yazar ve yöre halkıyla buluştu. 
Bölgede yaptıkları gezi ve incelemeler sonucu yöre halkından da aldıkları bilgiler ışığında bir açıklama yapan Karadağ, yangın bölgesindeki ormanlık alanda yangından zarar gören emtianın taşınması için yeni yollar açıldığını ancak yanan ağaçların olduğu gibi durduğunu yeşil ağaçların kesiminin yapıldığını belirterek şunları söyledi:
"Bayır Kozağacı mahallemizde yaptığımız gezi ve incelemeler sonucu gördük ki yanan ağaçların değil yanmamış ve değeri daha yüksek ağaçların kesimi yapılmaktadır. Mahalle halkı bu duruma çok öfkeli, ormanların katledilmesine göz yummak istemiyorlar ve bu ağaçların kesilmemesi için kararlılar. Ayrıca yanan bölgelerden kaçan canlılar bu yeşil ormanlara sığınmış vaziyette. Yangında zarar gören emtianın bırakılarak yeşil ağaçların  kesilmesi ile canlıların yaşam alanları tamamen kaybolmaktadır." 

banner111

MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ 

Antalya milletvekili Çetin Osman Budak da yangın bölgesindeki kesim işlemleri konusunda meclise bir araştırma önergesi verdi.  Önergede; Bayırkozağacı Mahallesi’nde, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangından etkilenen alanda ağaç kesme işlemi yaptırılmaya başlandığı yangından etkilenen alanda yapılan kesimin yanı sıra yangın alanının dışında kalan yeşil alanlarda da özel bir şirket tarafından kesim işlemi yapıldığının iddia edildiği belirtilmiş, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 34. ve 40. maddeleri gereği, kesim işleminin öncelikle orman köylüleri ve onların kurduğu kooperatiflere yaptırılması gerektiği belirtilerek bu kapsamda;
-Yangından etkilenen alanın dışında kesim yapılıp yapılmadığı, 
-Özel bir şirket tarafından yapılan kesim işinin öncelik hakkı bulunan köylülere teklif edilip edilmediği, 
-Tomruk bedellerinin ne olduğu ve kimlere satıldığı gibi soruların araştırılması istenmiştir.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83