banner203

Küçüker: “Noterdeki işlemlerle Alanya’da gayrimenkul sektörü rahat bir nefes aldı”

Tapu işlemleri, Alanya’da yeni uygulama ile noterlerde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Konut, ofis, dükkan, arsa ve tarla gibi tüm taşınmazların alım-satım işlemleri artık noterlerde yapılabiliyor. Bu uygulama ile birlikte vatandaşlar, tapu işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabiliyor.

Küçüker: “Noterdeki işlemlerle Alanya’da gayrimenkul sektörü rahat bir nefes aldı”

Tapu işlemlerinin noterlerde gerçekleştirilmesi gayrimenkul sektörünün daha hızlı ve etkili bir şekilde ilerlemesine katkı sağlıyor. Yerli satışların yanı sıra yabancılara satış gibi işlemlerin de noterlerde yapılmasıyla birlikte bürokratik süreçlerin azalması ve işlemlerin hızlanması bekleniyor. Hayata geçirilen tapu işlemlerinin noterlerde gerçekleştirilme uygulaması, Alanya’da başladığı 4 Temmuz tarihinden bu yana başarılı bir şekilde devam ediyor.

banner111

Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, tapu işlemlerinin noterlerde yapılmasının sektöre olumlu etki sağladığını belirterek yabancılara satış gibi diğer işlemlerin de noterlerde yapılmasının sektör için daha büyük fayda sağlayacağını dile getirdi. Bu sayede tapu yükünün azalacağını ve işlemlerin daha hızlı tamamlanacağını vurgulayan MÜTBİR Başkanı Mustafa Küçüker, “Alanya’mız aslında il ölçeğinde işlem hacmi olan bir bölge. Nüfusu 350-360 bin ama turizm bölgesi olmamızdan dolayı, yerleşik, yabancılar oldukça fazla. Dolayısıyla yabancıların tapu işlemleri de oldukça fazla. Tabiri caizse aldığı yevmiye sayısı birçok ilden çok daha yüksek. Tapu dairesi de bunun önüne geçmek için personel takviyesini kendi imkanları doğrultusunda yapıyordu ama tabii ki tam yeterli kalmıyordu. Bu kanunun tabii ki bize de bir katkısı oldu. Noterlerde artık işlemler yapılabiliyor. Fakat şu an sadece yerliden, yerliye satış olan işlemlerde noter işlem yapabiliyor. Bizim de talebimiz kademeli olarak bunun diğer satışlara da geçeceği söylenmişti. İşte yabancıya satışı olsun, ipotekli satış, kat irtifakı kurma, şerh koyma gibi işlemler de noterlere geçerse zamanla tapunun yükü daha da hafiflemiş olur ve işlemler de hızlanır. Buradaki amaç zaten vatandaşın minimum bürokratik zaman kaybıyla ticaretini sonlandırmak, tapusunu devrettirmek. Bu da tabii ki bizim için artı bir husus. Diğer işlemlerin de noterlere hızlı bir şekilde geçmesini biz de bekliyoruz. Böylece yapabileceğimiz işlem hacmi noterlerde daha fazla olur. Tapunun yükü azalır” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83